„Jestli se v létě začne projednávat návrh tzv. rekodifikace stavebního práva, je otázkou. Sešlo se k němu čtyři tisíce zásadních připomínek, a jak pravil Nejvyšší správní soud, tak to asi není úplně dobrý zákon, pokud se jich sejde takové množství,“ zapochybovala na úvod pořadu Kovářová o tom, zda bude mít tento zákon šanci na to, aby prošel parlamentním procesem.
Zdůraznila, že situace je komplikovaná především tím, že v návrhu tohoto stavebního zákona se praví, že systém stavebních úřadů už nebude v tzv. spojeném modelu státní správy, ale že přejde pod stát. Což znamená, že by došlo k přesunu více než třinácti tisíc úředníků na jiná místa a pod státní službu. „Tento stavební zákon je ‚kočkopes‘,“ podotkla Kovářová.
Zmínila, že zde již existuje model, který přinesla reforma veřejné správy, a svým způsobem by se to zrychlení, po němž se tak volá, dalo udělat jiným způsobem, který ministryně zmiňovala a vyčítala to současnému zákonu. „Například že chybí digitalizace, že jsou úředníci podjatí a nejsou dostatečně kvalifikovaní. Nebo že je tam velké množství dotčených orgánů,“ dala za příklad Kovářová.
„Jde však o věci, se kterými se dá něco dělat, a nemusíte kvůli tomu bourat systém spojeného modelu stavebních úřadů!“ myslí si Kovářová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab