Jedno razítko, to je moc velké nebezpečí korupce. Poslankyně STAN bojuje za veřejný zájem ve stavebnictví

04.02.2020 21:22 | Zprávy

V létě by se poslanci mohli začít dohadovat o tom, jak bude vypadat nový stavební zákon. K tomu, co připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, se sešlo okolo 4,5 tisíce zásadních připomínek. Obcím se totiž nelíbilo, že si stát na jejich úkor usurpuje moc a bere jim úředníky. Památkáři se zase obávají snížení ochrany památek a hasiči zase úplného vyřazení ze hry a větších problémů kolem požáru a bezpečnosti. Vyřeší politici balík tisíců připomínek? V pořadu Interview na ČT24 to tentokrát byla otázka pro členku sněmovního rozpočtového výboru a místopředsedkyně hnutí STAN Věru Kovářovou, která varovala před korupcí.

Jedno razítko, to je moc velké nebezpečí korupce. Poslankyně STAN bojuje za veřejný zájem ve stavebnictví
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Republikový sněm Strany soukromníků. Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová živě

„Jestli se v létě začne projednávat návrh tzv. rekodifikace stavebního práva, je otázkou. Sešlo se k němu čtyři tisíce zásadních připomínek, a jak pravil Nejvyšší správní soud, tak to asi není úplně dobrý zákon, pokud se jich sejde takové množství,“ zapochybovala na úvod pořadu Kovářová o tom, zda bude mít tento zákon šanci na to, aby prošel parlamentním procesem.

Zdůraznila, že situace je komplikovaná především tím, že v návrhu tohoto stavebního zákona se praví, že systém stavebních úřadů už nebude v tzv. spojeném modelu státní správy, ale že přejde pod stát. Což znamená, že by došlo k přesunu více než třinácti tisíc úředníků na jiná místa a pod státní službu. „Tento stavební zákon je ‚kočkopes‘,“ podotkla Kovářová.

Zmínila, že zde již existuje model, který přinesla reforma veřejné správy, a svým způsobem by se to zrychlení, po němž se tak volá, dalo udělat jiným způsobem, který ministryně zmiňovala a vyčítala to současnému zákonu. „Například že chybí digitalizace, že jsou úředníci podjatí a nejsou dostatečně kvalifikovaní. Nebo že je tam velké množství dotčených orgánů,“ dala za příklad Kovářová.

„Jde však o věci, se kterými se dá něco dělat, a nemusíte kvůli tomu bourat systém spojeného modelu stavebních úřadů!“ myslí si Kovářová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Provokatér Oganesjan chystá další úder Konečné

20:30 Provokatér Oganesjan chystá další úder Konečné

YouTuber Mike Oganesjan hlásí do světa, že brzy zveřejní nové video, v němž bude ústřední postavou v…