Jefim Fištejn promluvil na ČT o ukrajinských inženýrech s puškami, statečně se bránících ruským žoldnéřům. Když jste padlí na hlavu, věříte všemu, vzkázal fanouškům Putina

11.02.2015 19:21

Publicista Jefim Fištejn zavítal do středečního Interview ČT24. Hovořil především o situaci na Ukrajině. U minských jednání nikde není záruka, že se to povede, ale je to naděje. Naplní se ale jen v případě, že Ukrajina dostane možnost kontrolovat své hranice. Jinak tam budou dál proudit ruské síly a dál se budou plnit ruské hřbitovy. A když Rusko tvrdí, že na Ukrajinu neposílá vojáky a techniku? Když jsme padlí na hlavu, věříme všemu, poznamenává Fištejn.

Jefim Fištejn  promluvil na ČT o ukrajinských inženýrech s puškami, statečně se bránících ruským žoldnéřům. Když jste padlí na hlavu, věříte všemu, vzkázal fanouškům Putina
Foto: Archiv
Popisek: Jefim Fištejn
reklama

Ústupky udělali i separatisté, kteří připouští existenci jednotné Ukrajiny s autonomními regiony u Doněcku a Luhansku. Co k takovémuto ústupku separatisty vedlo? "Už bych jim neříkal separatisté, oni udělali velký ústupek. Já bych řekl, že hlavně odhodlání Ukrajinců ubránit se separatistům,“ podotkl Fištejn. Na straně separatistů prý bojuje 70 procent žoldnéřů z Ruska, zatímco na straně kyjevské armády bojují inženýři, učitelé, obyčejní Ukrajinci.

Když přijede konvoj, začne ofenziva

Největší problém je, že Ukrajina nekontroluje své hranice, na území povstalců mohou dál proudit ruští lidé a ruské vybavení. To je podle Fištejna to nejpodstatnější, co je třeba změnit. "Já jsem viděl záběry nového hřbitova v ruském Rostově na Donu, který leží poblíž ukrajinských hranic. Tamní starosta tvrdí, že v nových hrobech leží bezdomovci, ale podle údajů na křížích tam leží mladí muži - 20 let, 25 let. To je hřbitov ruských padlých žoldnéřů,“ zdůraznil publicista.

Pokud někdo tvrdí, že na Ukrajině ruští vojáci nebojují, tak podle něj lže. "Člověk, který má před sebou nehoráznou lež, s ní může jen těžko polemizovat,“ vyjádřil svůj názor komentátor. "Když jsme padlí na hlavu, věříme všemu,“ zaznělo také z jeho úst. Ruská moc prý plně ovládá republiky samozvaných separatistických oblastí. "Pokaždé, když přijede nový konvoj z Ruska, tak začne nová ofenziva,“ uvedl Fištejn. Jenže Rusko to všechno odmítá s tvrzením, že ničemu nelze věřit.

Pokud zůstane Ukrajina jednotná a svébytná, Putin prohraje, protože vsadil příliš mnoho na jednu kartu, na Euroasijskou unii, která ale bude bez Ukrajiny slabší. Rusko se dnes vyčerpává v tomto konfliktu v obrovské míře, a přitom jde z pohledu Ruska jen o drobný konflikt.

Putinovi pád nehrozí, lidé mají vymytý mozek, oligarchům platí stát

Putinovi prý ale pád nehrozí. Občané prý mají vymyté mozky a ruským oligarchům Putin kompenzuje ztráty plynoucí ze sankcí. Rusko podle Fištejna kráčí na cestě k totalitě, která je stále tužší. "Mnozí naši politici přitom tvrdí, že je to standardní demokracie, sice možná trochu svébytná, ale je to demokracie. Ale není to demokracie," zdůraznil publicista závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

6:34 Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

ANKETA „Myslím, že zmrd je spíše Matěj Hollan,“ říká hudebník Petr Štěpánek v reakci na slova, která…