Jen počkej, až to předložíš Sněmovně. Vojtěch by rád zavíral, nebude to snadné

09.06.2021 8:26

Staronový ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch tento týden v Lidových novinách vysvětloval, že vláda už podle pandemického zákona nemůže zavírat restaurace a další podniky. Zatrhl to soud. Jedinou možnost vidí v tom, že by poslanci posílili pravomoci Ministerstva zdravotnictví a dovolili mu podniky zavírat. Oznámil, že je o tom připraven jednat. A hned narazil. Ze Sněmovny důrazně zaznělo, že žádné posílení pravomocí pro Ministerstvo zdravotnictví neprojde.

Jen počkej, až to předložíš Sněmovně. Vojtěch by rád zavíral, nebude to snadné
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch na CNN Prima News

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na počátku týdne prohlásil, že se vládě notně ztížila možnost uzavírat při případném zhoršené koronavirové pandemie restaurace a další podniky.

„Nejvyšší správní soud v minulých dnech rozhodl, že ani dle pandemického zákona či zákona o ochraně veřejného zdraví nemáme pravomoci uzavírat provozy v rámci prevence šíření nemoci covid-19. Což nám do jisté míry komplikuje situaci a zužuje prostor pro stanovení protiepidemických opatření,“ uvedl ministr.

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

74%
23%
hlasovalo: 15364 lidí

Pokud se podaří změnit zákony, tak možná půjde restaurace zavírat i mimo nouzový stav, ale záleží na tom, zda Sněmovna přistoupí na to, že posílí pravomoci Ministerstva zdravotnictví. „Jednáme,“ poznamenal k tomu Vojtěch.

A hned narazil. Ze Sněmovny zaznělo, že na posilování pravomocí svého ministerstva může zapomenout.

„Bude to očistec, až to v Poslanecké sněmovně předloží,“ neskrýval rozhořčení Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, ve vyjádření pro server Seznam Zprávy.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Na tvrdý odpor Vojtěch narazí i u komunistů. „Ptáte se na vydávání opatření? Ne, to v žádném případě, touto cestou my nepůjdeme,“ oznámila rezolutně Hana Aulická Jírovcová.

Její stranická kolegyně Soňa Marková dodala, že komunisté jsou připravení vést s ministrem odbornou debatu, neboť jim leží na srdci zdraví českých občanů.

Tvrdě proti posílení pravomocí Ministerstva zdravotnictví se postavil také lékař Vlastimil Válek (TOP 09), expert koalice Spolu pro zdravotnictví a člen anti-covid týmu. „Absolutně nevidím důvod, proč by se měl pandemický zákon měnit, nebo zpřísňovat,“ prohlásil.

V případě, že se někde objeví nové ohnisko koronaviru, musí se podle Válka rychle jednat. I bez pandemického zákona. „Musí se to týkat okresů nebo bych šel i na úroveň třeba jednotlivých škol,“ uvedl Válek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…