Jestli nám nenavýšíte rozpočet, ujede nám vlak. Rektor Bek si sedl u Moravce proti Valachové a začal chrlit požadavky

20.11.2016 14:21

V diskusi Otázek Václava Moravce ČT24 se dnes utkali ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a rektor Masarykovy univerzity Brno Mikuláš Bek. Hovořili především o vysokoškolské politice.

Jestli nám nenavýšíte rozpočet, ujede nám vlak. Rektor Bek si sedl u Moravce proti Valachové a začal chrlit požadavky
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ministryně Kateřina Valachová v Opavě

„Udělali jsme první krok z hlediska novely o vysokoškolském vzdělání, ale bez navyšování rozpočtu to nepůjde. Pokud nezačneme rychle konat, vlak nám ujede,“ domnívá se ministryně Valachová.

Rektor Bek se však domnívá, že to není jen o rozpočtu. „Mezi zeměmi střední a východní Evropy je kvalita našich vysokých škol velmi slušná. Srovnáváme-li se však s Německem či s Londýnem, je to stejné, jako když přejedeme z Rakouska. Ve srovnání s těmito zeměmi zaostáváme,“ zmínil Bek.

Následně se ministryně vyjádřila k počtu studentů na vysokých školách. „Rozhodně tento počet nebudeme redukovat,“ dodala Valachová. Bek následně hovořil o tom, že v Rakousku existují i profesní školy, což považuje za správný trend. Současný český zákon o vysokých školách prý v tomto směru však hází klacky pod nohy. „To, co byla dříve maturita, je dnes ve vyspělých zemích bakalářské studium,“ zmínil také. Chceme-li podle něj mít profesní programy, je nutné učinit určité změny.

„Doufám, že už za rok budeme schopni komentovat, jak si školy vedou z hlediska přípravy akreditací. Také zde budeme určitě sedět nad tématem, zda mají dostatek financí. A také budeme svědky prvních institucionálních akreditací,“ řekla Valachová. Vysoké školy jsou podle jejích slov důležité pro zajištění budoucnosti našich dětí. 

Závěrem uvedla, že podporuje propojování praxe s akademickým vzděláváním. „Je důležité, aby školy, které takto činí, získávaly benefity,“ zmínila.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…