Jídla bude dost, ujišťuje ministr Toman. Málokdo si prý uvědomuje, jak jsou zemědělci pracovití

24. 3. 2020 21:20

Farmáři se potýkají s nedostatkem pracovníků, buď zůstali doma kvůli zavřeným školám, nebo jsou ze zahraničí a nedostali se do Česka přes hranice. Ministerstvo zemědělství proto volá na pomoc studenty zemědělských škol. Vláda ale ujišťuje, že produkce potravin ohrožená není. Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) v pořadu Interview na ČT24 prozradil, jaká chystá opatření, aby potravin bylo stále dost.

Jídla bude dost, ujišťuje ministr Toman. Málokdo si prý uvědomuje, jak jsou zemědělci pracovití
Foto: repro/ČT
Popisek: Miroslav Toman
reklama

„Zažil jsem povodně, zažil jsem sucho, zažil jsem kůrovce, ptačí chřipku a další, ale takovouhle hrůzu, která postihla celé Česko, jsem ještě nezažil,“ řekl na úvod ministr Toman, který je členem bezpečnostní rady státu.

Potvrdil slova premiéra, že potraviny jsou skutečně zabezpečeny. „Spolupracujeme s potravinářskou komorou i agrární komorou a dalšími. Snažíme se vše zabezpečit. Musím se sklonit před zemědělci a potravináři, pracují šest a půl týdne čtrnáct až šestnáct hodin denně,“ zdůraznil s tím, že jejich práce je nenahraditelná.

Ve velkoobchodních skladech je vytíženo před 90 procent kapacity. „Po počátečním náporu, kdy lidé panikařili, se už vše zklidnilo,“ zmínil, že situace je již stabilní.

Nyní Tomanův resort pro zemědělce připravuje programy, aby byl rozvoj zemědělství zajištěn i do budoucna a pokračoval plynulý tok peněz. „Musíme na tom víc zapracovat, chystáme uvolnění peněz po zemědělce a potravináře, aby mohli dál rozvíjet svou oblast,“ upřesnil ministr zemědělství.

Podle ministra je například nezbytné zachovat veškeré plánované podpory pro všechny sektory v původně plánované výši. Pro zemědělství a potravinářství připravuje Ministerstvo zemědělství výrazné navýšení finančních prostředků u existujících programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Navýšit chce také národní financování u Programu rozvoje venkova.

Právě v tomto období se zakládá úroda na další rok. Toman ale nemá obavy, že by se to nezvládlo. „Sektor musí běžet bez ohledu na cokoli. Málokdo si to uvědomuje, jak jsou lidi v zemědělství a potravinářství pracovití,“ zopakoval Toman.

Všechny české občany pak opět s jistotou ubezpečil, že „nikdy nebude potravin nedostatek a vždy budou schopni je vyzásobit“. „Co se týká pekárenských výrobků, zde jsme soběstační přes 130 procent, mléka máme řádově 125 procent, u hovězího masa přes 100 procent. Horší je to u vepřového masa, kde soběstačnost je 50 procent. U drůbežího masa je to 70 procent. U vajec necelých 90 procent,“ uvedl ministr pro představu pár příkladů.

I když krizový plán v případě výpadku dodávek potravin existuje, nepřipouští Toman variantu, že by nějaká krize vůbec nastala. „My jsme připraveni. Výroba a produkce potravin musí běžet kontinuálně,“ řekl na závěr Toman, který má podle svých slov nyní za cíl pokusit se zvýšit naši soběstačnost a snížit závislost na dovozech. Výroba a produkce potravin je podle něj naprosto zásadní pro zvládnutí krizové situace kolem pandemie koronaviru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …