Jihočeský hejtman se vysmál zeleným: Vaše snění nikam nevede

22.12.2013 16:12

Sociálně demokratický poslanec Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje, reaguje na vyjádření zelených ohledně jaderné energetiky. V jím spravovaném kraji stojí jaderná elektrárna Temelín, jedna ze dvou v naší zemi. Právě o jejím rozšíření, resp. dostavbě, se v současnosti opět živě mluví.

Jihočeský hejtman se vysmál zeleným: Vaše snění nikam nevede
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

„Výtku, že jaderná elektřina je vývozní komodita, nepřijímám. Elektřina je v podstatě komodita jako každá jiná a není důvod jí nevyvážet. Zvláště, když si to můžeme dovolit a je po ní poptávka. A vývoz elektřiny neznamená ani statisíce metrů čtvrtečních zastavěných montážními halami ani tisíce kamiónů na přetížených českých dálnicích. A kromě toho, ruku na srdce: Po kolika našich produktech je ve světě poptávka? Rozhodně bude fajn, když bilance zahraničního obchodu nebude závislá jen na škodovkách,“ píše ve svém prohlášení hejtman Zimola.

A pokračuje polemikou s podporou a propagací využívání obnovitelných zdrojů elektrické energie. „Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů stoupá, a to je v pořádku, ale to ještě neznamená, že obnovitelné zdroje podrží naši ekonomiku vždy, když to bude zapotřebí. V době, kdy výstavba jakékoliv akumulační elektrárny, byť by se pro ni teoreticky našlo místo, vzbuzuje stejný odpor jako jádro, leží před námi otázka: Kde vezmeme elektřinu, když ji obnovitelné zdroje nebudou schopny dodávat?“ ptá se řečnicky Jiří Zimola.

Celý text ZDE

Strategie i přirozené plýtvání

Pro podporu jaderné energetiky podle českobudějovického hejtmana hovoří i rozptýlení zdrojů s ohledem na strategickou bezpečnost. „A když budeme stát oběma nohama na zemi, tak zbývá zase jen to uhlí a plyn. Uhlí, kterého už moc není, a plyn, jehož dodávky se mohou stát hračkou v rukách těch mocnějších dříve, než se nadějeme,“ uvažuje.

Rovněž k možnosti snížení spotřeby je jihočeský hejtman skeptický. „Ano, nejlevnější energie je ta, která se nemusí vyrobit. Ale přesvědčte o tom spotřebitele. Opatření vedoucí k úsporám spotřeby elektřiny jsou účinná jen zčásti – nelze zastavit trend elektronizace průmyslu a domácností, který sice zavádí mnohem úspornější spotřebiče, ale masivně narůstá jejich počet,“ popisuje situaci, kdy levná elektřina či úsporná zařízení vedou v důsledku vlastně k plýtvání.

A uzavírá myšlenkou, že vidina lepšího života na této planetě je pěkná. „Ale dobrat se ho budeme muset racionálními a reálnými kroky a nikoliv těžko naplnitelnými iluzemi.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…