Jiná pravda o Čapím hnízdě: Zajímavé informace

16.08.2017 14:38

Náměstek ministra dopravy Milan Feranec, jenž v minulosti působil ve vedení společnosti Agro Jevišovice patřící koncernu Agrofert, se na svém facebookovém profilu zastal Čapího hnízda šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Sám Feranec byl v minulosti také lídrem kandidátky ANO v Olomouci v komunálních volbách, nyní je členem zastupitelstva.

Jiná pravda o Čapím hnízdě: Zajímavé informace
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

„Média poslední týden neřeší téměř nic jiného než kauzu Čapí hnízdo,“ píše Feranec s tím, že by nebylo od věci něco o projektu Farma Čapí hnízdo napsat z trochu jiného pohledu.

Podle Ferance je farma unikátním areálem pro trávení volného času ležícím mezi Olbramovicemi a Benešovem.  Co tam je: kongresové centrum, hotel, restaurace, Ekocentrum (ekologická výchova pro školy a veřejnost), Labyrint (malá zoo)...“ uvádí Feranec a vypočítává i investiční náklady a zmiňuje dotaci z ROP Střední Čechy.

„Dle mého názoru dobrý projekt, který plní účel, a to podporovat cestovní ruch, ekologickou výchovu dětí, ochranu přírody atd. Mimochodem z ROP Střední Čechy byla v rámci Opatření 2.1 udělena investiční dotace dalším 23 soukromým subjektům, včetně dotace na hotely, restaurace, golfová hřiště. Nejinak to bylo i v Olomouckém kraji,“ poznamenal Feranec.

„Celkem mne pobavilo vyjádření znalce, který v roce 2008 psal, že projekt je neživotaschopný, a trvá na tom dodnes. Nebylo by lepší, aby se tam zajel podívat?“ zeptal se Feranec a sdělill, že Čapí hnízdo navštíví 30 tisíc lidí ročně. Pro doplnění své argumentace připojil letecké snímky místa z roku 2006 a z roku 2015. 

V minulých dnech pak mimo jiné také napsal to, proč mu přijde načasování celé kauzy divné. „Nejsem odborník na trestní právo, takže se spíše jedná o laický pohled,“ zahájil svůj výčet pochybností. 

Mezi nimi například zmiňuje to, že jde o deset let starou kauzu. „Téměř dva roky se šetří a začne se konat dva měsíce před volbami,“ zmínil Feranec. Další jeho pochybnost se týká toho, že první úkony vyšetřovatele směřují proti Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi, prvním dvěma mužům ANO. „A ne proti osobám, které podávaly žádost o dotaci. Z logiky věci bych očekával opačný postup...“ zmínil s tím, že Faltýnek byl do kauzy zahrnut patrně jenom z titulu funkce prvního místopředsedy hnutí, jinak s dotací neměl nic společného.

„Co stihne udělat vyšetřovatel do voleb? Kromě sdělení obvinění už asi nic... Pánové budou znovu zvoleni a celý postup se bude opakovat (žádost PS PČR o vydání). Není to celé předvolební divadlo? Pokud se mýlím a oba pánové budou odsouzení, uznám chybu a omluvím se za pochybnosti. A co udělají všichni ti babišobijci, kteří už dnes mají jasno o vině a trestu?“ zeptal se

„Ruku na srdce: Skutečně si myslíte, že Babiš by byl popotahován za dotace, řepku, dluhopisy..., kdyby nebyl tak drzý a nevstoupil do politiky?“ zmínil pak závěrem.

Celé příspěvky Milana Ferance:

Nepochybně budu obviněn ze zaujatosti, nicméně zkusím popsat, proč mi přijde načasování celé kauzy divné. Nejsem odborník na trestní právo, takže se spíše jedná o laický pohled. (Mimochodem jsem už byl několikrát u podání vysvětlení a uvažování vyšetřovatelů mi přijde mírně řečeno neobvyklé). Takže důvody mých pochybností:
1/ Deset let stará "kauza", téměř dva roky se šetří a začne se konat dva měsíce před volbami;
2/ První úkony vyšetřovatele jsou proti Babišovi a Faltýnkovi (předseda a 1. MP ANO 2011) a ne proti osobám, které podávaly žádost o dotaci. Z logiky věci bych očekával opačný postup...; 
3/ Faltýnek byl do kauzy zahrnut patrně jenom z titulu funkce prvního místopředsedy hnutí, jinak (pokud vím) s dotací neměl nic společného; 
4/ Co stihne udělat vyšetřovatel do voleb? Kromě sdělení obvinění už asi nic... Pánové budou znovu zvoleni a celý postup se bude opakovat (žádost PS PČR o vydání). Není to celé předvolební divadlo?
Pokud se mýlím a oba pánové budou odsouzení, uznám chybu a omluvím se za pochybnosti. A co udělají všichni ti babišobijci, kteří už dnes mají jasno o vině a trestu?
RUKU NA SRDCE: Skutečně si myslíte, že Babiš by byl popotahován za dotace, řepku, dluhopisy..., kdyby nebyl tak DRZÝ a nevstoupil do politiky?

---

ČAPÍ HNÍZDO, TROCHU JINÝ POHLED. Média poslední týden neřeší téměř nic jiného, než kauzu Čapí hnízdo. Vyjádřili se už asi všichni, téměř všem je všechno jasné. Tak jsem si řekl, že by nebylo od věci, něco o projektu Farma Čapí hnízdo napsat. Zkusím základní data (z veřejných zdrojů).

Farma Čapí hnízdo: unikátní areál pro trávení volného času
Lokalita: mezi Olbramovicemi a Benešovem
Co tam je: kongresové centrum, hotel, restaurace, Ekocentrum (ekologická výchova pro školy a veřejnost), Labyrint (malá zoo)...
Investiční náklady: do roku 2013 cca 650 mil. Kč (dle výroční zprávy na Justice.cz)
Dotace: 49.997.443,-Kč z ROP Střední Čechy, PO 2 Cestovní ruch, Opatření 2.1 Podnikatelská infrastruktura a služby cestovního ruchu
Dostupné veřejnosti: Ano
Počet návštěvníků: cca 30.000 ročně
Dle mého názoru dobrý projekt, který plní účel, a to podporovat cestovní ruch, ekologickou výchovu dětí, ochranu přírody atd. Mimochodem z ROP Střední Čechy byla v rámci Opatření 2.1 udělena investiční dotace dalším 23 soukromým subjektům, včetně dotace na hotely, restaurace, golfová hřiště.. Nejinak to bylo i v Olomouckém kraji :) 
Celkem mne pobavilo vyjádření znalce, který v roce 2008 psal, že projekt je neživotaschopný a trvá na tom dodnes. Nebylo by lepší, aby se tam zajel podívat? 
Foto: letecký snímek místa z roku 2006 a z roku 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…