Jindrák chce na Hradě klást důraz na vztahy se sousedy a s EU

02.04.2017 16:35

Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák chce klást důraz zejména na rozvoj vztahů se sousedy a s Evropskou unií. Právě v této oblasti očekává letos intenzivní vývoj, protože se EU musí vypořádat s otázkami migrace i své budoucnosti po odchodu Británie. Do vývoje zasáhnou také podzimní parlamentní volby v Německu a Jindrák věří, že i jeho kontakty jako někdejšího dlouholetého velvyslance v Berlíně mu mohou při řešení situace pomoci.

Jindrák chce na Hradě klást důraz na vztahy se sousedy a s EU
Foto: mzv.cz
Popisek: Diplomat Rudolf Jindrák
reklama

Jindrák se v diplomacii věnoval zejména středoevropskému regionu a i z toho důvodu se chce na Hradě soustředit na tuto oblast. Už před svým nástupem do čela zahraničního odboru se na tom dohodl s prezidentem Milošem Zemanem. „Shodli jsme se, že bych se měl věnovat spolupráci se sousedy, evropské spolupráci,“ řekl dnes ČTK. Podílel se i na přípravě návštěvy rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena v Praze, kterou tento týden Hrad oznámil a která by se měla uskutečnit během jara.

Vývoj v Evropské unii bude podle Jindráka v nadcházejících měsících z diplomatického pohledu náročný. „Čekají nás těžká témata v otázce Evropské unie – Brexit, obranná politika, migrace,“ řekl. Pokud by navíc v podzimních německých volbách zvítězil kandidát sociálních demokratů Martin Schulz, lze podle Jindráka čekat, že bude tlačit na rychlejší řešení všech evropských témat.

Vzhledem k tomu, že měsíc po německých volbách se uskuteční i ty české, bude podle Jindráka pro Česko složitější na vývoj reagovat. I kvůli tomu by mohl větší úlohu hrát zahraniční odbor Hradu, který by mohl jednání s Německem a dalšími evropskými partnery koordinovat.

Troufám si tvrdit, že jsme přátelé

Jindrák by v takovém případě mohl využít své kontakty, které v Německu získal. Připomněl, že mezi ně patří i nový prezident Frank-Walter Steinmeier. „Troufám si říct, že jsme přátelé s prezidentem Steinmeierem už od doby, kdy byl poprvé ministrem zahraničí,“ řekl.

Osobních kontaktů chce ale Jindrák využívat i ve vztahu k dalším zemím, v nichž v minulosti působil. V letech 1998 až 2001 byl velvyslancem v Maďarsku. Od roku 2004 zastával místo českého ambasadora ve Vídni a následně v Berlíně. Velvyslanectví v Německu vedl osm let, a stal se tak nejdéle sloužícím českým ambasadorem v Německu.

Jindrák ve funkci ředitele hradního zahraničního odboru nahradil Hynka Kmoníčka, který se stal velvyslancem ve Spojených státech. Kmoníček bude i v novém úřadě radit Zemanovi v zahraničněpolitických otázkách, podle Jindráka by to mělo být zejména v otázkách Blízkého východu a Spojených států. „Samozřejmě to budeme spolu koordinovat,“ řekl o své spolupráci s Kmoníčkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…