Jindrák z Hradu: Většina Čechů nestojí za názorem Pavla Novotného. Jako kdyby nějaký bavorský starosta oslavoval sudetské henleinovce

02.12.2019 18:36

Hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. Popsal, co se může stát, pokud předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) prosadí svou a pojede na návštěvu Tchaj-wanu. Došlo i na špiony, Rusko, řeporyjského starostu Pavla Novotného (ODS) a blížící se summit NATO.

Jindrák z Hradu: Většina Čechů nestojí za názorem Pavla Novotného. Jako kdyby nějaký bavorský starosta oslavoval sudetské henleinovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru KPR
reklama

„Následky mohou být ty, že dojde ke zmražení česko-čínských vztahů, bude zmražen politický a ekonomický dialog,“ upozornil Jindrák s tím, že Kubera sice může tvrdit, že jde jen o obchodní cestu, ale tchajwanští politici velmi pravděpodobně využijí příležitost a s Kuberou se sejdou, což se Číně líbit nemusí.

„Já nehrozím následky, já pragmaticky posuzuji to, co by se mohlo stát, a je třeba brát ohled na to, že Čína je centralisticky řízená,“ upozornil Jindrák s tím, že Tchaj-wan pro nás není samostatným státem, Česká republika uznává jednotu Číny, takže musíme velmi rozvažovat, zda si kvůli ostrovní entitě pošramotit vztahy s kontinentální Čínou.

I Kubera by podle Jindráka měl ctít zahraniční politiku své země, i když je sám opozičním politikem.

Ve druhé polovině rozhovoru se Jindrák vyjádřil ke zprávám BIS, že ruští a čínští agenti jsou na území Česka velmi aktivní, což podle prezidenta Zemana uráží Rusko i Čínu. Host nechtěl Zemanova slova jakkoli komentovat. Vyložil pouze svůj názor.

„Já mám trošku problém s tou špionománií, já za každým rohem vidím ruského nebo čínského agenta. Já se stýkám s diplomaty a vím, že někteří z nich mají kromě diplomatických úkolů i jiné úkoly,“ uvedl Jindrák s tím, že s tím se v diplomatických kruzích musí počítat.

Než se Jindrák rozloučil s posluchači, sdělil veřejnosti, že starosta pražské městské části by neměl vstupovat do mezinárodní politiky. „Já si myslím, že většina obyvatel České republiky nestojí za názorem pana Novotného, za prezentací jeho názoru,“ pravil Jindrák.

Pavel Novotný, DiS.

  • ODS
  • Největší miláček čtenářů nejnedůvěryhodnějšího webu v Evropě
  • starosta městské části

Kdyby kupříkladu nějaký bavorský starosta oslavoval předválečné aktivity sudetských henleinovců, také bychom se podle Jindráka ozvali. Proto se nediví, že se proti krokům Pavla Novotného ohradila Ruská federace.

V úplném závěru Jindrák potvrdil, že prezident Zeman vystoupí na summitu NATO v Londýně a promluví o boji s teroristy. Není např. tajemstvím, že se český prezident staví velmi kriticky k vyjednávání americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa s afghánským Tálibánem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…