Jindřich Vobořil: Naše vlády ignorovaly oblast prodeje alkoholu

26.09.2012 19:25

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil je přesvědčen, že současná metylalkoholová kauza je způsobena nečinností předchozích vlád České republiky. Dokud se neobjevily problémy, žádný kabinet podle něj nevěnoval této oblasti dostatečnou pozornost.

Jindřich Vobořil: Naše vlády ignorovaly oblast prodeje alkoholu
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

"Je to chyba bývalých vlád, ignorace, nezabývaly se alkoholem," řekl Vobořil v pořadu Interview ČT24.

Podle něj v této oblasti neexistují podobná opatření, která jsou běžnou praxí třeba pro oblast drog. Jako například systém včasného varování, kdy spolupracují různé úřady na úrovni České republiky i Evropské unie.

V současné době policie předpokládá, že na trhu je stále ještě asi patnáct tisíc litrů smrtícího alkoholu a je nutné zabránit jeho navrácení do obchodů. Vláda již zvážila opatření, že bude obchodníkům, kteří podezřelý alkohol zlikvidují, navracet spotřební daň i daň z přidané hodnoty.

Vobořil se domnívá, že vedle práce policie, která již údajně rozkryla celou chobotnici výroby a distribuce závadného alkoholu, by se měla rozjet také masivní spolupráce s lidmi. A to způsobem, jakým se postupuje při epidemiích. Informovat ještě více o tom, který alkohol je podezřelý a může být závadný.

Důležitá je prevence

"I na bezpečný alkohol zemře ročně 300 lidí, dalších tisíc skončí na JIPce. Tento případ je znak toho, že v České republice ignorujeme ten problém jako takový. Nejen metylalkohol ale i etanol může být zabiják. Není to prostě rohlík, je třeba s ním jednat trochu jinak," řekl protidrogový koordinátor.

Nejde jen o případ otrav metylalkoholem, jde třeba i o prodej lihovin mladistvým. Tato problematika nesmí být opomíjena, upozornil Jindřich Vobořil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…