Jiří Payne: Ivan David si všiml, že většina českých europoslanců hlasovala pro přijímání migrantů. Ti už nikdy nebudou věrohodní

29.05.2019 12:54 | Zprávy

ROZHOVOR Jiří Payne nastoupil do Evropského parlamentu v září 2017 za Stranu svobodných občanů poté, co rezignoval Petr Mach. Ve volbách, které se konaly minulý týden, už nekandidoval. Payne varuje před vybudováním evropského superstátu. Winston Churchill kdysi navrhoval federaci, ale nezvratně se prosadil Monnetův neprůhledný byrokratický model.

Jiří Payne: Ivan David si všiml, že většina českých europoslanců hlasovala pro přijímání migrantů. Ti už nikdy nebudou věrohodní
Foto: Svobodní
Popisek: Jiří Payne

Pro březnové usnesení Evropského parlamentu o základních právech lidí afrického původu v Evropě hlasovali mj. lidovci, ANO, TOP 09, STAN, ČSSD a komunisté. Hlasování se zdrželi poslanci za ODS a z Čechů byl proti jediný Jiří Payne. Europarlament požádal Evropskou komisi a členské státy, aby zajistily „legální cesty“ pro všechny, kteří „chtějí vstoupit do EU“.

Hlasování vypadá jako jednoznačná podpora přijímání Afričanů nebo možná i všech příchozích, a to zcela bez ohledu na azylové řízení. Poslanci, kteří hlasovali pro, zdůrazňovali buď jeho nezávaznost, nebo údajný fakt, že usnesení bylo vloženo do balíčku s jinými humanistickými dokumenty a že tedy „nešlo“ hlasovat proti. Vnímáte usnesení jako nezávazné?

Politická usnesení jakéhokoliv parlamentu jsou právně nezávazná, ale vymezují pro veřejnost hodnoty, interpretují politické dění, ukazují, jak má být vnímána politická realita. Mají politickou závaznost. Pokud výkonná moc není absolutně cynická, je pro ni usnesení parlamentu velmi vážným imperativem. Tvrdí-li někdo, že usnesení Evropského parlamentu je nezávazné, že jej Komise stejně nebude respektovat, v podstatě tím říká, že bychom měli takový parlament zrušit.

Těžko se mi hledá přiměřené přirovnání. Jak ovšem říkali již staří Římané, každé přirovnání pokulhává. Uvedu však přesto několik příkladů. Připomínáme si výročí vojenského útoku na Heydricha. Kdyby v té době přijal nějaký parlament usnesení, že odsuzuje každé použití zbraní jako vyjádření politických postojů a že má být poskytnuta lékařská pomoc německým vojákům, kteří byli při útoku zraněni, šlo by sice o nezávazné usnesení, ale přesto bych pro něj nemohl hlasovat. Když se v roce 1969 přijímalo Poučení z krizového vývoje, byl to právně nezávazný text. Přesto bych pro něj nemohl hlasovat, i kdyby v něm byla část pojednávající o tom, že sovětským vojákům, kteří při invazi byli zraněni, mají nemocnice poskytnout veškerou potřebnou lékařskou péči. Mohu uvést i příklad z osobní roviny: Kdyby mě někdo nutil veřejně prohlásit, že můj bratr je podvodník, který vynáší soudy a nemá žádné argumenty, a že jeho klamavé výroky mají být uvedeny na pravou míru, neřekl bych to. To je přece otázka morální integrity jednotlivého politika.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…