Jiří Pospíšil udělal divákům ČT jasno: Je nesmysl, co říká Rusko...

26.11.2018 21:30

Evropská unie schválila rozvodovou dohodu s Velkou Británií. V jakém stavu je odchod Británie z Evropské unie? Nastane někdy fakticky, nebo se termín pro dohodu bude neustále odsouvat? Na to v Interview na ČT24 odpovídal poslanec Evropského parlamentu a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který se také vyjádřil ke střetu lodí v Kerčském průlivu.

Jiří Pospíšil udělal divákům ČT jasno: Je nesmysl, co říká Rusko...
Foto: TV Prima
Popisek: Jiří Pospíšil hostem Partie na TV Prima
reklama

Ještě než se dostalo na řeč o Brexitu, okomentoval Pospíšil konflikt v Kerčském průlivu, který se zde odehrál mezi ruskou a ukrajinskou armádou. „Došlo ze strany Ruské federace k provokaci. Plavidla Ruské federace zaútočila na plavidla Ukrajiny,“ řekl s tím, že několik týdnů na půdě Evropského parlamentu řeší problém, že plavidla Ruské federace obklopují část Černého moře, která souvisí s Krymem a která by podle mezinárodního práva měla patřit k Ukrajině.

„Tuto část ale Rusko po anexi Krymu považuje za své vody. Tam je vlastně Azovské moře, kde je takový průliv, kde Rusko postavilo most a propojilo Krym s pevninou Ruské federace a už několik měsíců jsou zde lodě včetně těch z EU kontrolovány při průplavu,“ přiblížil Pospíšil, co způsobuje omezování obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unii.

Předseda TOP 09 několikrát důrazně odmítl, že by konflikt vyprovokovala Ukrajina, jak tvrdí ruská strana. „Incident, jak je dnes popsán v médiích, ale jasně ukazuje, že došlo k ataku v oblasti, která je sporná,“ uvedl s tím, že Rusko tam provádí neoprávněné kontroly, protože si myslí, že poté, co byl Krym anektován, na to mají právo. Dodává, že za každých okolností by průplav průlivem měl být bez problémů umožněn, což dnes kvůli aktivitám Ruska není možné.

Vyvrací, že by byl vyvolán incident Ukrajinou kvůli sankcím. „Je nesmysl, co říká Rusko, že incident vyprovokovali Ukrajinci v koordinaci s USA a EU, aby se vytvořil základ pro nové sankce namířené proti Rusku. O nových sankcích dnes nikdo neuvažuje, možná tedy do tohohle konfliktu,“ řekl Pospíšil s tím, že jejich cílem je, aby se Rusko chovalo řádně a neblokovalo lodě Evropské unie.

Už z morálních důvodů bychom podle Pospíšila měli stát na straně Ukrajiny, protože občas se politika dělá i kvůli principům. „Nemůžeme říkat, že se nás to netýká. Zvlášť ne my, kteří jsme zažili rok 1968, kdy nám sem napochodovala sovětská armáda a víme, co tu způsobila,“ řekl s tím, že už z této paralely je třeba odsuzovat ruské agresivní kroky, které míří proti Ukrajině. Dodává, že diplomacie selhává, pokud agresor nerespektuje právo a diplomacii a rozumí pouze síle zbraní.

„O tomhle my ještě budeme debatovat na půdě parlamentu, kde tento bod bude zařazen na příští schůzi. Uvidíme, zda bude debata o zpříšnění sankcí,“ dodal s tím, že zatím vedení EU a NATO odsoudili aktivity Ruska v této oblasti. „Tyto instituce mají zmapováno, že to není nějaká provokace Ruska, opravdu to není názor jen Pospíšila,“ poznamenal.

Dále už zaměřil svou pozornost na to, jakou brexitovou dohodu Evropská rada schválila. Podle svých slov je s ní Pospíšil spokojen. Je to prý jistě dobrý počátek, ale ještě spokojenější bude, až se ukáže, jestli to podpoří parlament v Británii. „Ale také hlavně až uvidím konečnou dohodu, kde se má následně přijmout a která teprve upraví obchodní vztahy mezi EU a Velkou Británií. Mně jde hlavně o možnost našich firem a výrobců vyvážet bez cel a omezení do Británie,“ vysvětlil.

Připomíná, že právě Británie je pro nás čtvrtý nejvýznamnější klíčový partner z hlediska našeho exportu. Pospíšila by velmi trápilo, pokud by Brexit vedl k tomu, že se zavedou cla na dovoz českých výrobků do Británie. „Vnímal bych to jako selhání vyjednávání jak na straně Británie, tak na straně EU,“ dodal.

„A je tohle teď vůbec nějaký dokument, který něco znamená?“ zajímalo moderátora Daniela Takáče, zda se tedy něco vážného dohodlo. Významná je bezesporu a řeší minimálně několik věcí, které se permanentně debatují, reagoval europoslanec. „Například v něm specifikují, jaké ma finanční závazky Británie vůči EU, o to byly velké spory, je to asi devětatřicet miliard liber,“ upřesnil s tím, že dokument, kde je tato částka uvedena, Mayová sama podepsala, a platí tak, že Británie do roku 2020 zaplatí to, co zaplatit má.

Druhá část je prý důležitá hlavně pro Čechy a je v ní jasně napsáno, že občané EU, kteří dosud žijí v Británii a v případě, že se tam nastěhují do konce přechodného období, budou mít prý stejná práva, jako by měli v době, kdy byla Británie v EU. „Tohle je velké vítězství pro nás jako kontinent, v tom byly velké otazníky,“ poznamenal s tím, že takhle to v dohodě stojí, navzdory tomu, jak hovoří Mayová, který by nejraději zastavila možnost Evropanům přijít do Británie a žít tam.

„Situace v Británii je ale tak složitá, že Brexit nebude vůbec jednoduchý, to, že je tedy teď nějaká dohoda, je pěkné, ale pokud to neprojde, bude nejspíše takzvaný tvrdý Brexit, který by pro nás nebyl vůbec výhodný, to bych pak v zájmu Čechů radil vládě, aby se raději období prodloužilo a začalo se vyjednávat odznova,“ uzavřel Pospíšil s tím, že všichni doufají, že parlament v Británii dohodu schválí, ale i když bude člověk optimista, může maximálně říci, že je to padesátiprocentní šance, že se tak stane.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…