Jiskření v ČT: Ministerstvo exekucí, vřed, který prasknul, a bratrovražedný boj exekutorů

08.02.2015 14:10

Dokud nepřišlo hnutí ANO, Ministerstvo spravedlnosti bylo spíše ministerstvem exekucí, byla to žába na prameni, která bránila změnám. Tato slova pronesl Daniel Hůle z Člověka v tísni v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Náměstek současné ministryně Robert Pelikán si pochvaloval, že vřed konečně praskl a soudní exekutor Petr Polanský bránil svůj stav s poukazem na to, že v tuto chvíli máme asi tři miliony exekucí, ale jen milion exekuovaných osob.

Jiskření v ČT: Ministerstvo exekucí, vřed, který prasknul, a bratrovražedný boj exekutorů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dlužník, ilustrační foto

Náměstek ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) Robert Pelikán, soudní exekutor Petr Polanský a Daniel Hůle z Člověka v tísni byli hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Debatovali o vzniku dluhů občanů a jejich řešení cestou exekucí. "Ta situace okolo vymáhání dluhů byla tak dlouho neřešena, až vřed prasknul, to je určitě dobře," poznamenal hned na úvod Pelikán.

Máme přes tři miliony exekucí, ale...

Daniel Hůle dal Pelikánovi za pravdu. Než na ministerstvo přišla Hana Marvanová a po ní Robert Pelikán, tak ministerstvo bylo tou žábou na prameni. "Myslím, že to bylo ministerstvo ochrany exekutorů," vyjádřil svůj názor.

Polanský k tomu dodal, že by exekutorům pomohlo, kdyby poslanci uzákonili princip teritoriality exekucí, což by exekutorům rozvázalo ruce, neboť už by nemuseli trávit čas tím, že by mezi sebou bojovali o zakázky. Se zavedením principu teritoriality počítá i rezort spravedlnosti, který příslušnou novelu zákona hodlá předložit v dubnu. Pelikán ale zdůrazňoval, že zavedení principu teritoriality povede ke snížení efektivity exekučních řízení a k jejich prodloužení. Je třeba přesně spočítat o kolik, aby se ukázalo, jaká cesta bude nejlepší. Pelikánovo tvrzení, že je třeba tyto věci teprve zjistit, svědčí podle Hůleho o tom, že pro ministerstvo bylo dlouhá léta lepší vůbec nic nevědět.

Polanský k tématu přidal jasná čísla. "Skutečnost je taková, že v tuto chvíli je vedeno na fyzické osoby tři miliony a tři sta osmnáct tisíc exekucí, ale exekuovaných osob je přibližně jen milion, na jednoho člověka tedy připadají asi 3,4 exekuce," prozradil.

Jako kdyby Grebeníček hájil lidská práva. A pokud jde o postih exekutorů

Moravec ve studiu poukázal také na to, že hnutí Exekutorů za spravedlivé exekuce důrazně varuje před zavedením principu teritoriality, neboť se tím údajně zvětší prostor pro korupci. Tomuto argumentu se ale vysmál Daniel Hůle. "Je to asi podobné, jako kdyby si pan Grebeníček založil hnutí za lidská práva, je to podobně úsměvné," prohlásil. Proti soudním exekutorům prý osobně nic nemá, jen musí být důrazně regulováni, aby si z toho nemohli dělat "dravý byznys".

"Kdybych já byl tady v roce 2000, tak bych nikdy nedovolil, abychom měli exekutory bez principu teritoriality. To je ale neblahé dědictví exministra spravedlnosti Němce," přisadil si Pelikán.

Polanský ale připomněl, že stát přikročil ke změnám v oblasti exekucí až poté, co zjistil, že sám nezvládá dluhy efektivně vymáhat. A co se týče kárných postihů exekutorů, o kterých se také často mluví a píše, Polanský se podivoval nad tím, že si chce Ministerstvo spravedlnosti stáhnout výkon soudní moci, když zde máme garantovaný princip oddělení státních mocí. A přidal další čísla, pomocí nichž poukázal na to, že jen třetina podaných žalob byla označena za adekvátní a exekutoři se "dočkali" postihu.  

Hůle se tu ale jednoznačně postavil na stranu ministerstva, které by podle jeho názoru mělo mít větší moc v otázce dohledu nad exekutory. Polanský ale razantně nesouhlasil. Postavení exekutorů srovnal s dohledem nad státními zástupci, kteří se také důrazně vzpírají proti ministerskému dohledu. O tom se hovoří v souvislosti s novým zákonem o státním zastupitelství.

Možný pád Heleny Válkové

V závěru diskuze došlo i na otázku případného pádu Heleny Válkové (ANO) z postu ministryně spravedlnosti. Spekuluje se o tom, že by ji mohl nahradit právě Pelikán. "Tyto úvahy mi jsou velmi nepříjemné," zdůraznil. Jasně také odmítl, že by z ministerstva případně odešel společně s ministryní jako její první náměstek.

"Já když jsem tam přišel, tak tam panoval absolutní chaos po paní Haně Marvanové," prohlásil Pelikán. Jeho předchůdkyně udělala zásadní chybu už v tom, že úředníkům předložila naprosto nerealistický legislativní plán, následně nevyslyšela jejich výhrady, takže se spousta pracovníků rozhodla odejít. Pelikán proto považuje takřka za zázrak, že ministerstvo pracuje na plné obrátky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

16:56 Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vyjádřil názor, že by plukovník Michal Ko…