Jméno po jméně: Odstřel Hany Lipovské. Jak kdo včera hlasoval

26.05.2021 8:09

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek včera neprosadil návrh, aby Sněmovna jednala o odvolání Hany Lipovské z Rady České televize (ČT). Lipovská podle něho opakovaně porušuje zákonné parametry dané členům rady. Bartoškovu snahu o změnu návrhu programu nynější schůze podpořilo 66 ze 183 přítomných poslanců.

Jméno po jméně: Odstřel Hany Lipovské. Jak kdo včera hlasoval
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ekonomka a radní ČT, Hana Lipovská

Členkou Rady ČT je Lipovská od loňského května. Počátkem letošního dubna Lipovská nařkla generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ze střetu zájmů kvůli tomu, že vlastní podíl ve společnosti Gopas, od které si televize objednala školení. Střet zájmů, za který by mu hrozilo odvolání z čela televize, Dvořák odmítl. Žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT se školící firmou Gopas následně nezjistila ani dozorčí komise Rady ČT.

Dvořák také na členku rady podal trestní oznámení. Lipovská jej podle jeho slov mimo jiné obvinila z toho, že ji ohrožuje na životě. Lipovská to odmítla. Trestní oznámení je podle ní způsob, jak moci nahlížet do cizího trestního spisu.

Bartošek už na dopolední tiskové konferenci řekl, že Lipovská porušuje pravidlo, že nesmí při výkonu funkce v Radě ČT působit ve prospěch skupinových zájmů, zároveň se systematicky dopouští jednání, kterým zpochybňuje svoji nezávislost nebo nestrannost. „Jsem přesvědčen, že toto jsou důvody, které mám podložené i právním posudkem, které by měly vést k tomu, že ji Poslanecká sněmovna z pozice členky Rady ČT odvolá,“ řekl. Po hlasování označil za nehorázné, že se Sněmovna odmítla zabývat tím, zda se dodržuje, nebo nedodržuje zákon.

„To není pravda, že ne, že se čtyři poslanci ODS zdrželi u návrhu na odvolání Lipovské z Rady ČT? Jan Bauer, Jan Skopeček, Jana Černochová a Marek Benda? S takovou běžte s kecama o demokracii někam,“ rozčílil se v té souvislosti na svém facebookovém profilu i liberální publicista a bloger Karel Paták.

Pro zařazení bodu o odvolání Lipovské hlasovali zejména všichni Piráti (bez omluvené Lenky Kozlové), dále pak také většina občanských demokratů (bez právě výše uvedených poslanců), všichni přítomní lidovci a topkaři. Ze sociální demokracie se pak „trhnul“ exministr kultury Antonín Staněk. Z poslanců STAN se zdržel Petr Pávek. Z KSČM se valná většina poslanců pouze zdržela. Proti zařazení bodu pak byli poslanci SPD, nezařazení poslanci a pak také poslanci hnutí ANO (pro byl pouze poslanec Petr Venhoda).

Lipovské se zastal předseda poslanců SPD Radim Fiala. Lipovská byla podle něho zvolena demokratických způsobem. „My za tím stojíme a budeme ji podporovat,“ řekl. Za Bartoškovou snahou Fiala vidí pokus o další odklad volby čtveřice televizních radních. Měla by se uskutečnit ve středu v podvečer.

Rada ČT je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu. Zákon o ČT stanoví, že návrhy kandidátů na členy rady předkládají Sněmovně organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …