John Bok o Válkové a Marvanové: Dostihla je jejich minulost

22.06.2014 21:03

Aktivista John Bok si v úvaze uveřejněné na serveru První Zprávy.cz klade otázku, co vedlo k nedávnému rozkolu mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) a její, dnes již bývalou, náměstkyní Hanou Marvanovou. Pro někoho možná překvapivě dochází k závěru, že kořeny jejich sporů mohou ležet v komunistické a antikomunistické minulosti obou dam.

John Bok o Válkové a Marvanové: Dostihla je jejich minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok
reklama

„Ač obě absolvovaly v době totality právnickou fakultu, jejich profesní a lidský příběh je značně odlišný. Paní profesorka Válková vstoupila do KSČ, aby mohla působit na akademické půdě, která byla všeobecně v době totality infikovaná „vědeckým“ komunismem a marxisticko-leninským učením. Přednášela tam o právu i o jeho pokrouceném pojetí. Doktorka Marvanová úlitbu neudělala, stala se podnikovou právničkou a snažila se svým spoluobčanům ve svízelných bytových situacích pomáhat. Tím, že nedala přednost kariéře za cenu mravní prostituce před prosazováním spravedlnosti, práv lidských i politických, se nakonec logicky dostala do hledáčku StB, byla trestně stíhaná a odsouzená k trestu odnětí svobody,“ poznamenal Bok.

Díky této odlišné minulosti se každá dívala na stav ministerstva jinou optikou. Marvanová se podle Boka snažila o určitou očistu rezortu od komunistických kádrů. Ty totiž v rezortu najdeme i dnes. Aktivista zmiňuje např. JUDr. Jiřího Baltzera, bývalého komunistického soudce. I na postech soudců či státních zástupců působí celá řada bývalých komunistů. A změnit to bude trvat delší čas. Věřit v morální obrodu těchto lidí přitom John Bok považuje za bláhové. Pokud si ministryně Válková neuvědomí, že by se takových lidí v rezortu měla zbavit, bude sedět, stejně jako její předchůdci, v úřadě na „ministerstvu nespravedlnosti“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…