Josef Skála rozebral čtenáři celou studenou válku: Bacilonosič Chruščov, Gorbačovův idiotismus

09.09.2018 17:08

Z PROFILŮ Někdejší místopředseda KSČM pro ideologickou práci zase jednou usedl k počítači a odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Dostal kupříkladu jednoduchou otázku a odpověď na ni pojal velmi obšírně. Nemilosrdně v ní zkritizoval Spojené státy.

Josef Skála rozebral čtenáři celou studenou válku: Bacilonosič Chruščov, Gorbačovův idiotismus
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Komunista Josef Skála
reklama

Jeden ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz položil otázku, odkud někdejší Sovětský svaz dovážel obilí, když ho v 80. letech 20. století sám nedokázal vyprodukovat dost? Ze Spojených států to pravděpodobně být nemohlo, když tato země uvalila v jistou dobu na vývoz obilí do SSSR embargo. Tak tedy odkud?

A Skála spustil kanonádu. „Velmoc, panáčkující jako vitrína lidských práv i jiných voňavých dobrot, se k Moskvě zachovala jako hovado nesčíslněkrát. Právě o tom jsou celé dějiny ‚studené války‘ i spousta dřívějších kroků USA. Platí to i o investici miliard dolarů – a moderních zbraní, vojenských instruktorů, zpravodajské a logistické podpory – do islamistických fanatiků v Afghánistánu. Tedy ve velmi senzitivním dotyku se středoasijskými republikami SSSR s islámskými kořeny. Tu intriku, podniknutou právě za Jamese Cartera, vymyslel jeho poradce pro otázky státní bezpečnosti Brzezinski. Už rok nato se tím chlubil v rozhovoru pro týdeník Time,“ začal politik zostra.  

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Sankce a embarga blokovaly i přístup SSSR k důležitějším komoditám a technologiím – a celé roky před vojenským angažmá v Afghánistánu. Moskva se jimi nenechala vydírat ani v době, kdy řešila děsivé následky nacistické agrese. Tehdy nejenže obilí nedovážela, ale už dva roky po válce dokázala vytrhnout trn z paty i Československu postiženému enormním suchem. Na importu obilí začala záviset až za Chruščova, prvního z řady plytkých obrazoborců a bacilonosičů diletantské zkázy. V roce 1982 byl tím, kdo ve vedení KSSS odpovídal za zemědělskou politiku země, právě Gorbačov. Ten dovedl ještě dál jak idiotismus v ‚novátorském‘ staniolu, tak randál, jímž se z vlastní nemohoucnosti vylhával pomluvami vlastních předchůdců, kteří se bez cizího obilí uměli obejít,“ pokračoval Skála bez servítků.

Gorbačov a jeho perestrojka mohli podle Skály za to, že kdysi hrdá země se změnila ve stát žadonící o pomoc. Američané ji poskytli, protože to pro ně bylo ekonomicky velmi výhodné. SSSR a později i Rusko pak díky tomu byly drženy v roli slabocha. Alespoň podle Skály.

Změnil to prý až prezident Vladimir Putin, který Ruskou federaci fakticky vede už 18 let. Od dob Gorbačova byl prý Putin prvním politikem, který odmítl panáčkovat před Washingtonem a začal se znovu chovat sebevědomě. Podle někdejšího místopředsedy KSČM o tom svědčí i ruské obchody plné potravin.

„Putin převzal Rusko rozkradené oligarchy nadoraz. Když mu Amerika a její práčata vyhlásily sankce, kontroval hlavně embargem na dovoz potravin. Sortiment v jejich ruském maloobchodu je zcela srovnatelný s nabídkou na českém trhu. Až na pár položek – typu jižního ovoce ze zemí, které se k sankcím nepřipojily, například Izraele – je domácího původu. Rusko vede i žebříček vývozců obilnin. Žvástu, jímž se z vlastního bankrotu vylhávali Gorbačov a spol., to zasazuje ránu z milosti,“ uzavřel komunista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…