Josef Šlerka: Kdyby Slonková a Kubík neporušili jisté normy, lidé by se nedozvěděli důležité věci o Babišovi

04.12.2018 11:00

Analytik Josef Šlerka byl hostem pořadu Českého rozhlasu Jak to vidí. Mimo jiné se vyjádřil například k reportáži Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka ohledně syna Andreje Babiše (ANO), jež rozpoutala vládní krizi.

Josef Šlerka: Kdyby Slonková a Kubík neporušili jisté normy, lidé by se nedozvěděli důležité věci o Babišovi
Foto: facebook
Popisek: Josef Šlerka

„Celá reportáž by mohla sloužit jako základ takového pěkného semestrálního semináře, obsahuje v sobě totiž spoustu zajímavých věcí,“ podotkl k reportáži TV Seznam Šlerka. Otázkou mimo jiné podle něj je, do jaké míry se mohou novináři chovat transgresivně. „Kdyby ty normy novináři neporušili, byl by poškozen veřejný zájem. Lidé by se nedozvěděli něco, co je nejdůležitější. V Čechách se nemůžeme domluvit, co je veřejný zájem, ale já si myslím, že v tomhle případě skutečně existoval,“ poznamenal. 

„Druhá věc, která je strašně zajímavá, je žánr. Já bych osobně takovýto žánr nevolil, směřuje k bulvarizaci,“ dodal také Šlerka. „Hlavní otázka ale je skutečně veřejný zájem versus porušení norem a ten žánr,“ shrnul.

Pořad najdete ZDE.

Následně se Šlerka vyjádřil k tomu, že politici čím dál častěji kritizují novináře a nevyhýbají se ani vyhroceným odsudkům. „Novináři patří k elitám země. Mají schopnost formovat názory společnosti, stejně jako k elitám patří třeba lékaři, vysokoškolští profesoři nebo právníci. Dnes politici říkají lidem: ‚Ne my, to ty elity vás zradily. My jsme ti, kdo vás před nimi zachráníme.‘ A to je samozřejmě lež – politici jsou úplně stejná elita jako ty ostatní,“ podotkl Šlerka. Útoky na novináře jsou tak dle jeho slov součástí rétoriky obecně. 

Své pak Šlerka řekl i k veřejnoprávním médiím. „Jak je společnost polarizovaná, tak je problém věcně kritizovat přešlapy veřejnoprávních médií. Kritika je často vnímaná jako nahrávání takzvané druhé straně. A tato ‚druhá strana‘ naopak často zbytečně kritizuje věci, které jsou naprosto přirozené,“ dodává Šlerka a rozhovořil se o vyváženosti. „Vidíme u politiků extrémního spektra, jako je například Tomio Okamura, že unášejí veřejný prostor, a když se jim dostane silné oponentury, přestanou s médii mluvit,“ podotkl. 

Závěrem se pak Šlerka vyjádřil k tomu, že požadovat po novinářích, aby neměli názor, je nesmysl. „Nepředpojatost a objektivita neznamená, že nemáte názor, ale že nezapřete posluchači, čtenáři, divákovi nějakou informaci, která by mohla změnit vyznění vašeho sdělení nebo reportáže,“ sdělil. On sám pak považuje za dobré, že je možné na internetu s novináři a komentátory diskutovat. „Pomáhá to demytizovat naši upjatou představu, že novináři jsou buďto prodaní, nebo naopak polobozi,“ uzavřel analytik.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…