Jsem pravdoláskař, pronesl Bursík hrdě. Pak se přirovnal k Jágrovi

22.02.2014 10:09

Bývalý šéf zelených Martin Bursík si založil novou Liberálně ekologickou stranu (LES). Její členové se hlásí k Václavu Havlovi a sám Bursík přijímá označení „pravdoláskař“. V rozhovoru pro deník MF Dnes také popsal, proč se rozhodl založit novou stranu.

Jsem pravdoláskař, pronesl Bursík hrdě. Pak se přirovnal k Jágrovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík
reklama

Bursík chtěl Stranu zelených vrátit do politického středu, ale neuspěl. Na kongresu strany ho delegáti předsedou nezvolili. „Strana zelených se vydala vadnou cestou. Čili důvody mého odchodu mají politický grund. Není to klišé, že strany neumějí zacházet s bývalými předsedy,“ odpověděl na otázku, zda se řadí po bok například Jiřího Paroubka nebo Václava Klause, kteří si založili nové strany.

Jágr řekl, že hraje pořád stejný hokej. Já jsem pořád ten samý Bursík

Bývalý šéf zelených odmítl, že by nebyl týmovým hráčem. Redaktor poukázal na to, že LES je pro Bursíka už čtvrtou stranou, kterou vystřídal.

„U mne nejlépe na tu otázku odpověděl Jaromír Jágr, když se ho ptali, proč střídá týmy. On řekl, že hraje pořád stejný hokej. Já jsem samozřejmě člověk kriticky uvažující, a jak říkají buddhisté – nejlepší poučení člověk čerpá z vlastních chyb. Není to tak, že bych se neměnil. Ale v principu jsem pořád ten samý Bursík,“ uvedl.

Od zelených jsem odešel také proto, že se nevymezili vůči komunistům

Bursíka motivuje snaha zlepšit životní prostředí, je vystudovaný ekolog a politický liberál. Od zelených odešel také kvůli tomu, že strana tři čtvrtě roku nedokázala přijmout usnesení, jež by ji vymezilo proti komunistům.

K založení nové strany se Bursík odhodlal v Indii. Inspiroval ho i Gándhí

V Indii se pak Bursík rozhodl, že v 54 letech ještě není čas z politiky odcházet. „Gándhí říká: Buďte sami tou změnou, po které nejvíce toužíte, nikdo jiný to za vás neudělá. A navíc začínám cítit jisté ohrožení systému politických stran, situace se nevyvíjí standardně,“ tvrdí Bursík a naráží na hnutí ANO a předtím Věci veřejné.

Bursík odmítá, že by LES dělal druhou zelenou stranu. Základem je pro jeho hnutí liberální rovnost šancí a obhajoba svobody. „Ta se klasicky definuje tak, že vaše svoboda končí tam, kde začíná moje. My tu klasickou definici rozšířili tak, že naše svoboda končí tam, kde zasahuje do svobod budoucích generací,“ vysvětlil šéf nové strany.

Jsme pravdoláskaři – je to zažité a máme to v programu

Bursík s žertem prohlásil, že „chlapci okolo Klause“ vždy dobře vymýšleli nálepky. Své odpůrce nazvali pravdoláskaři, s čímž Bursík souhlasí a nepovažuje to za hanlivé označení. Podotkl, že to je zažité, protože v LES jsou lidé z blízkého okolí Václava Havla, a strana má také v programu obhajobu lidských práv.

S výhledem do budoucna se Bursík bude snažit spustit takzvanou třetí průmyslovou revoluci. „Jde o renesanci obnovitelných zdrojů energie, ale v lokálním měřítku,“ přál by si Bursík. Jednoduše řečeno by se lidé mohli stát nezávislými na energetických gigantech díky solárním panelům na svých střechách a možnostem, jak využívat obnovitelné zdroje. S myšlenkou souvisí také umístění 3D tiskáren do domácností, které by si tak mohly vytisknout jakýkoli produkt. To je zatím myšlenka budoucnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …