Jsem připraven pracovat jako šéf sněmovny, říká Hamáček

25.11.2013 13:35

Nominantem ČSSD na post předsedy sněmovny bude její někdejší místopředseda Jan Hamáček. Získal výraznou podporu poslanců ČSSD a předseda sociální demokracie doufá, že spolupráce možné příští koalice v podobě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zafunguje již při ustavování orgánů Poslanecké sněmovny, aby tato mohla pracovat co nejdříve. Sobotka také odmítl prozradit, kdo bude ministrem obrany.

Jsem připraven pracovat jako šéf sněmovny, říká Hamáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček. stínový ministr obrany
reklama

„Považujeme za důležité, aby se spolupráce možných koaličních subjektů projevila již na této schůzi, aby se co nejrychleji podařilo ustavit orgány Poslanecké sněmovny,“ prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Obratem dodal, že nominantem na post předsedy sněmovny za ČSSD bude někdejší místopředseda dolní komory Jan Hamáček. Ten dostal podporu osmačtyřiceti poslanců ze 49 přítomných zákonodárců ČSSD na jednání klubu. Onen jeden hlas patřil samotnému Hamáčkovi, který se při hlasování zdržel.

Ministr obrany a zrušení lustračního zákona

„Chci kolegům poděkovat za nominaci, je to pro mě čest a pokud budu ve středu zvolen předsedou sněmovny, jsem připraven pokračovat ve stylu práce, jaký jsem držel již během minulého funkčního období,“ říká Hamáček. Původně byl členem stínové vlády sociální demokracie na pozici minstra obrany, ale Sobotka odmítl spekulovat, zda na tento post nominují jiného kandidáta, nebo zda ministerské křeslo přenechají koaličním partnerům. Zatím se prý vede debata nad programovými otázkami, na personálie teprve dojde.

Janu Hamáčkovi je pětatřicet let a pokud bude zvolen předsedou sněmovny, bude vůbec nejmladším předsedou sněmovny v její historii.

Šéf ČSSD Sobotka také uvedl, že vidí jako optimální zvolení pouze čtyř místopředsedů sněmovny, nikoli pěti, ale bude také záležet na tom, jak se k tomu postaví KDU-ČSL. V pondělí večer proběhne vůbec první trojstranné jednání mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Sociální demokraté budou také připraveni podpořit zrušení lustračního zákona. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…