Jsme ve válce, takže prezident Zeman odložil jemné výrazy: Pražská smetánka z nočních klubů. Blbečci z internetu. Dan Hůlka ať si dá hadr na hlavu

10.10.2020 10:38

„Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují,“ uznává prezident Miloš Zeman, že vláda významně přitvrdila proticovidová opatření. Je zajedno s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO), že je třeba se zaměřit na volnočasové aktivity, a též např. na noční kluby apod. Země by nevydržela další nevratné plošné dotace; hovořil o podnicích, které „natahují ruku“ a spěly by ke krachu, i kdyby tu koronavirus nebyl. Další lockdown by Česko zničil, uvedl Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Jsme ve válce, takže prezident Zeman odložil jemné výrazy: Pražská smetánka z nočních klubů. Blbečci z internetu. Dan Hůlka ať si dá hadr na hlavu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 40812 lidí

Právě amatéři, kteří říkají, že koronavirus je chřipka, podle hlavy státu způsobili ve veřejnosti neoprávněné očekávání, že nemoc brzy zmizí. „Zatímco my – a proto jsem jmenoval profesora Prymulu – potřebujeme drakonická, chcete-li vojenská opatření. Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují,“ připomněl Zeman.

Epidemická situace se v Česku rapidně zhoršuje, tento týden jsme zaznamenali čtvrtý rekord potvrzených případů nákazy za jeden den. Prezident doufá, že k úplnému uzavření ekonomiky a k „vypnutí“ země nedojde. „Chraň bůh! Plně souhlasím s profesorem Prymulou, že je třeba zaměřit se na volnočasové aktivity, které se ekonomiky netýkají. Protože druhý pád ekonomiky už si tato země nemůže dovolit,“ konstatoval.

Případný druhý lockdown by podle Zemana česká ekonomika nebyla schopna přežít. „Proto k žádnému lockdownu nedojde. Dojde k osekání všech aktivit, které nemají souvislost s ekonomikou,“ pokračoval prezident.

Zmínil například zavírání nočních klubů: „Když zavřete noční kluby á la Techtle Mechtle, do kterých chodí pražská smetánka, tak budou sedět, číst knihy, jak doporučuje Prymula, a zvyšovat tím svou beztak nízkou vzdělanostní úroveň.“ K poznámce, že právě za tento názor schytával na sociálních sítích kritiku, prezident podotkl: „Tzv. hejtrům, tedy lidem, kteří šíří nenávist, říkám internetoví blbečci. A vážit si názorů internetových blbečků může jenom další blbeček.“

Česká ekonomika ani český rozpočet už, podle něj, nevydrží další nevratné plošné dotace. „Dovedu pochopit pět tisíc důchodcům, ale jenom jednou. Pak už by měla následovat normální valorizace starobních důchodů. Nehledě na to, že těch 800 korun měsíčně není tak málo,“ řekl Zeman.

Podobně nahlíží i na podporu pro podniky. „Nechci být cynik, ale někdy natahují ruku i podniky, které by za normálních okolností zkrachovaly, i kdyby tady žádný koronavirus nebyl. Čili jsem zastáncem toho, čemu se říká COVID III. To znamená dlouhodobé, státem garantované úvěry s nízkou úrokovou sazbou a s odloženou dobou splatnosti,“ sdělil, s tím, že „když podnikatelé nedokážou tento úvěr využít a zkrachují, nu, tak se pročistí trh“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Co nás tedy z ekonomického hlediska čeká, podle prezidenta, v příštím roce? „Alena Schillerová ve své prognóze říká, že HDP poroste o 3,9 procenta. Nikdo z nás ale pořádně neví, jak se koronavirus bude vyvíjet. Nezapomeňte, že globalizace není žádné heslo. Globalizace je tvrdá realita. A podívejte se na americkou ekonomiku, koneckonců na Brazílii, Indii, Mexiko a tak dále,“ upozornil Zeman.

Zmínil také Izrael jako odstrašující příklad, kde epidemie najednou znovu udeřila. „Takže je to prognóza s jednou velkou neznámou. A jediné, co se dá proti této neznámé dělat – i když je to strašně nepopulární – jsou drastická opatření,“ doplnil prezident.

Zeman hodlá 28. října udělit nejvyšší český řád ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO). Ocenit ho chce za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru na jaře. „Požádal jsem ministry obrany a vnitra, aby mi k vyznamenání – byť poněkud nižšímu – navrhli hasiče, policisty a vojáky. No, a pan Prymula bude symbolizovat nejen sebe, ale i všechny zdravotníky,“ upřesnil prezident.

Prezident komentoval i postoj zpěváka Daniela Hůlky, který vystupoval na demonstraci kritizující vládní opatření a hlasitě je odmítal jako omezení svobody. Zeman jej přitom ocenil státním vyznamenáním. Jak zdůraznil, to bylo za jeho uměleckou činnost, nikoliv za jeho názory. „Doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí,“ vzkázal umělci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

15:30 Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

Komentátor Bohumil Pečinka v dnešním vydání magazínu Reflex hovořil o restauraci Rio’s, místu, kde b…