Jste nasraní na demokracii? zeptala se Drtinová šéfa komunistů. Filip odpověděl

22. 9. 2017 14:58

Moderátorka internetové televize DVTV Daniela Drtinová si pozvala do studia šéfa ÚV KSČM Vojtěcha Filipa. Rozhovor s ním odstartovala poměrně zostra. Chtěla vědět, zda jsou komunisté „nasraní na demokracii“.

Jste nasraní na demokracii? zeptala se Drtinová šéfa komunistů. Filip odpověděl
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
reklama

„Pane předsedo, to slovo se mi těžce říká, ale jste nasraní na demokracii?“ zeptala se Daniela Drtinová Vojtěcha Filipa s odkazem na komunistu Oldřicha Duchoně, který se v tomto smyslu o demokracii vyjádřil. Filip podotkl, že komunisté demokracii ctí, byť to asi jeho kolega z Brna vidí trochu dramaticky. Tvrdá slova vůči demokracii občas používají i jiní komunisté. Podle Filipa možná říkají jen to, co chce část voličů KSČM slyšet.  

Komunisté jsou prý jedinou politickou stranou, která uznává všechny formy vlastnictví, a je stranou, která byla schopna poučit se ze své minulosti, vzít si z ní to dobré a to špatné odhodit. KSČM se snaží nevidět věci černobíle, a proto tvrdí, že ne všechno za minulého režimu bylo špatné a ne všechno v dnešní době je skvělé. Pořád musíme dohánět rozdíly v platech mezi námi a Západem. Je třeba také říci, že v Ústeckém kraji či v Moravskoslezském kraji je stále dost lidí bez práce a je třeba to řešit.

Šéf komunistů mimo jiné vysvětloval, proč komunisté tolik kritizují církevní restituce. Zdůraznil, že nejde o restituce, ale o dar, protože se celý proces týká i šesti církví, které vznikly po roce 1989. Cisterciácké opatství žaluje osmdesátiletou paní o dům a pozemek, aby vrátila majetek státu, aby o něj mohli žádat. Cisterciáci mají tu drzost žádat o tohle osmdesátiletou paní,“ rozčiloval se Filip. Církevní řád si to dovolil navzdory tomu, že církve dostávají finanční kompenzace za majetek, který jim nemohl být vrácen, což host považoval za nehorázné.  

Vysvětloval také, proč chtějí komunisté vyvést Českou republiku z NATO. Washingtonská smlouva o Alianci dovoluje členům jednou za dvacet let členství zhodnotit a v případě nespokojenosti třeba i vystoupit. Těchto 20 let bude naplněno v roce 2019 a k tomuto datu Filip volá po vypsání referenda. Alespoň by se ukázalo, jakou podporu Severoatlantická aliance v Česku má.

Celý rozhovor naleznete zde.

NATO nechápe jako bezpečnostní záruku. Rakousko také není v NATO – a nic se neděje. „Dokonce se tam lidé cítí bezpečněji než v České republice,“ prohlásil Filip. O vstupu do NATO bylo rozhodnuto bez vůle občanů, jen rozhodnutím parlamentu. My nic neskrýváme a říkáme, že nám NATO nezvýšilo bezpečí, protože odmítlo hlídat schengenský prostor,“ pokračoval Filip. Ze Severoatlantické aliance bychom měli vystoupit a mír v Evropě opírat o vůli tří mocností – USA, Ruska a Číny.

Nakonec prozradil, že nevidí důvod, proč by komunisté měli podporovat vládu Andreje Babiše (ANO), pokud by KSČM nebyla součástí této vlády a nemohla by v ní prosazovat svůj program. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…