Junckera přivítali před konferencí v Praze pískající odpůrci

09.06.2017 10:01

Na předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera při dnešním příjezdu na evropskou konferenci o bezpečnosti čekala u policejních zátarasů před pražským palácem Žofín dvě protestní shromáždění. První zaměřené proti směrnici EU ohledně regulace zbraní a druhé složené z euroskeptických příznivců poslance Tomia Okamury. I když obě skupiny projíždějícího evropského politika společně uvítaly hlasitým pískáním, panovalo mezi nimi spíše napětí než sympatie.

Junckera přivítali před konferencí v Praze pískající odpůrci
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker

Zhruba dvacítka lidí přišla před Žofín vyjádřit nesouhlas se směrnicí, zpřísňující kontrolu legálně držených zbraní v EU. "Přišli jsme humornou formou vyjádřit, že nesouhlasíme s likvidací naší velmi funkční legislativy, která patří k nejlepším na světě," uvedl jeden z účastníků demonstrace Pavel Černý. Část demonstrantů měla za opasky recesisticky namísto pistolí zavěšené banány, zástupci myslivecké obce zase místo pušek drželi košťata. Na místě také sbírali podpisy pod petici proti evropské směrnici, kterou podle organizátorů akce podepsalo už přes sedmdesát tisíc lidí.

Na opačné straně vjezdu na Slovanský ostrov se sešla další skupina zhruba dvaceti lidí. Jednalo se o příznivce Okamury a jeho strany SPD, kteří přišli sbírat podpisy pod petici proti imigrantům a protestovat proti členství Česka v EU a NATO. V jednu chvíli se jejich zástupci vydali na opačnou stranu ulice přesvědčovat druhé shromáždění o svojí politice. "My jsme apolitičtí," dostalo se jim odpovědi a odešli s nepořízenou. Obě skupiny však nakrátko stmelil příjezd Jean-Claude Junckera zhruba pět minut před devátou. Evropského politika, projíždějícího kolem v černém vládním autě, obě shromáždění svorně "vypískala".

Juncker přijel do Prahy na mezinárodní bezpečnostní konferenci, které se účastní špičky bruselské administrativy i zemí EU. Cílem setkání je diskuze nad budoucími variantami společné obrany unie.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině letošního března. Cílem regulace bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Kritizuje ji kromě myslivců, sportovních střelců a dalších spolků legálních držitelů zbraní i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle kterého není znám jediný případ, kdy by teroristé k útoku použili legálně drženou zbraň. Ministerstvo má proti směrnici připravenou žalobu, o jejímž podání k Soudnímu dvoru EU bude příští týden rozhodovat vláda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…