Jurečka navrhuje, aby lidovci hromadně nešli 28. října na Hrad

21.10.2016 22:19

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka navrhne na úterním předsednictvu strany, aby lidovečtí ministři a zákonodárci zvážili neúčast na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Důvodem je to, že Hrad podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) vyřadil ze seznamu oceněných Hermanova strýce Jiřího Bradyho poté, co se Herman sešel s dalajlámou. Jurečka to dnes řekl ČTK.

Jurečka navrhuje, aby lidovci hromadně nešli 28. října na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Herman dnes uvedl, že Hrad ho na tuto možnost předem upozornil. Vyzval ho, aby schůzku s dalajlámou zrušil, nebo prezident Miloš Zeman neudělí Bradymu státní vyznamenání. Také Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí a celý život píše a přednáší o hrůzách holokaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání předem informoval. V seznamu lidí, které má prezident 28. října vyznamenat, ale Brady podle Hermana nyní není. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček k tomu uvedl, že žádný seznam oceněných nebyl dosud oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

Jurečka řekl, že neúčast na ceremoniálu 28. října osobně zvažuje. „Budu chtít na předsednictvu KDU-ČSL prodiskutovat to, jestli za dané situace, která tady teď je, nepřistoupit k tomu nějakým způsobem společně, stejným přístupem všichni nejenom ministři, ale i poslanci a senátoři KDU-ČSL,“ uvedl Jurečka. Doplnil, že dosud se bránil tomu brát ceremoniál připomínající vznik Československa jako „soukromou oslavu“ prezidenta republiky. „V dané situaci ale budu chtít, abychom to (neúčast na ceremoniálu) zvážili všichni společně,“ řekl.

Ceremoniálu se nezúčasní také většina rektorů vysokých škol.

Potvrdí-li se Hermanova slova, musí na to demokratická společnost reagovat, uvedla bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Postup Hradu, o kterém Herman mluvil, označila za vydírání. „K případu se musí vyjádřit vláda jako celek, Poslanecká sněmovna i občané. Nemůžeme mlčky přihlížet pokračující destrukci demokratického života v naší zemi,“ napsala Němcová ČTK.

„Hradní msta na příbuzném, který si prošel nacistickými koncentráky, je vrchol nevkusu,“ napsal na twitteru ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Fakt uvažujete o koalici s ANO?

Dosud jste ji označoval jako za téměř vyloučenou. Přijde mi, to že prostě chcete být primátor za každou cenu a uděláte proto cokoliv.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

17:34 Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

Nejstarší fungující sklárna v Evropě, slavící letos 310 let, v Harrachově v listopadu pozastaví výro…