Jurečka se ministerstva nebojí: O sociální problémy jsem se zajímal vždycky. Šance pro vyloučené lokality

06.12.2021 18:10

Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že vláda bude stát za všemi kandidáty a žádné veto prezidenta Miloše Zemana nehodlá akceptovat. Jurečka chce jako ministr řešit zejména důchodovou reformu, dostupnost bydlení, ale i drahé energie. Právě i kvůli energetické krizi prý bude chtít nová vláda otevřít na evropské úrovni debatu o dopadech Green Dealu. „Zatím nemám pocit, že by se vedla debata, která přináší i oponentní názory,“ řekl Jurečka.

Jurečka se ministerstva nebojí: O sociální problémy jsem se zajímal vždycky. Šance pro vyloučené lokality
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka

Jurečka se v rozhovoru pro server Echo24.cz vrátil ke své schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „Prezidentovi jsem na setkání představil priority, které chci na Ministerstvu práce a sociálních věcí uskutečnit. Řekl jsem mu, že moje politika chce být sociální, ne socialistická. Že chceme podpořit rozvoj sociálních služeb, především těch terénních. A že chci alespoň u některých klíčových bodů sociální podpory – například příspěvek na péči, minimální mzdu, minimální důchod – zavést automatickou valorizaci,“ zopakoval Jurečka, jaké chce mít na ministerstvu priority.

Mezi priority šéf lidovců staví také důchodovou reformu nebo změny v zákoníku práce, které podpoří částečné úvazky u rodičů, aby mohli skloubit rodičovství a pracovní kariéru. „Abychom například umožnili větší podporu home office jakožto nástroje, který může lidem i firmám ulehčit, hlavně u částečných úvazků. Měl by být ukotven v zákoníku práce. Dát home office jasný legislativní rámec, aby mohl být využíván, aby si o něj zaměstnanci mohli požádat, a nebylo to jen na libovůli zaměstnavatele,“ vysvětloval Jurečka.

Ubezpečil také, že si vláda v čele s Petrem Fialou bude stát za všemi svými kandidáty včetně nejčastěji skloňovaného Jana Lipavského (Piráti), který by měl být Zemanovi trnem v oku. „Ale my za navrženými jmény budeme stát. Pokud má prezident k nějakému kandidátovi výhrady, musí vést diskusi s předsedou té strany. Se mnou ji nevede. Já předpokládám, že se během příštích sedmi deseti dnů situace ještě může změnit, a pan prezident jmenuje vládu jako celek. Podobně napjatá situace byla i v lednu 2014, nakonec prezident Bohuslavu Sobotkovi vyhověl a jmenoval všechny jeho kandidáty,“ prohlásil Jurečka rezolutně.

Fakt, že místo na resortu zemědělství, kde již byl v Sobotkově vládě, usedne do čela Ministerstva práce a sociálních věcí, je podle něj dán několika faktory. „Sociální problematiku jsem sledoval vždycky. V lidové straně jsme si záhy po volbách jasně řekli, že chceme usilovat o resort práce a sociálních věcí. A když do toho Šárka Jelínková z osobních důvodů jít nechtěla, a s přihlédnutím k tomu, že v takovém resortu je velmi důležité mít při jednání o rozpočtu a při prosazování klíčových legislativních změn silnou politickou figuru, řekli jsme si, že je vlastně docela dobré, aby na Ministerstvo práce šel předseda koaliční strany,“ uvedl důvody Jurečka.

Jako další klíčové téma Jurečka dlouhodobě akcentuje řešení situace ve vyloučených lokalitách, kde žijí lidé bez práce a vzdělání. „Třicet let u nás chyběla systematická práce s lidmi ve vyloučených lokalitách, to je obrovská výzva nejenom pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, ale i pro školství, kraje a starosty dotčených obcí. Musíme stanovit jasnou představu pro příštích dvacet let, jak těm lidem v lokalitách dát šanci, že jejich děti opravdu budou chodit do škol, dostanou vzdělání a budou mít šanci uplatnění na pracovním trhu a ve společnosti,“ pokračoval adept na ministra práce a sociálních věcí.

Další oblastí k řešení je aktuálně energetická krize, která se podle Jurečky časem dotkne mnohem více domácností než doposud. „Nemám teď úplně přesná data, ale odhady, že aktuální energetická krize, nárůst cen a dopady konce některých dodavatelů mají bezprostředně dopad na více než jeden milion domácností. Lidé z trhu vám řeknou, že nárůst cen bude od prvního ledna ještě větší a bude mít dopady i na ostatní zákazníky, jejichž dodavatelé přímo neskončí. Odhadem mohou být výrazným nárůstem postiženy dva až tři miliony lidí, pro které to představuje velké sociální riziko,“ varoval šéf lidovců.

I z důvodu energetické krize je podle Jurečky potřeba znovu pořádně probrat parametry evropských dohod jako Green Deal nebo Fit for 55. „Chci, aby naše vláda na evropské úrovni dokázala celou debatu racionalizovat. Musíme jasně říkat, že chceme znát i všechny dopady, ekonomické, sociální, environmentální. Cíle jsou v zásadě bohulibé, ale změna musí být opravdu promyšlená, nemůže znamenat, že lidem dnes ohroženým chudobou, nízkopříjmovým skupinám to přinese další zhoršení životní situace. Musíme vědět, že transformační náklady budou dobře zvládnutelné pro státy i pro domácnosti, tedy že budou co nejnižší,“ řekl Jurečka a posteskl si, že zatím se debata v Bruselu vede příliš jednostranně a oponentní názory nejsou příliš brány na zřetel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak jste mohli? Po odhalení o Nerudové nastal zmatek

11:52 Jak jste mohli? Po odhalení o Nerudové nastal zmatek

Lídryni kandidátky STAN do Evropského parlamentu Danuši Nerudovou provázejí další kontroverze. Deník…