Jurečka žádá intenzivnější práci úřadů u korunových dluhopisů

25.04.2017 13:49

Finanční správa se měla na firmy, které v roce 2012 vydaly jednokorunové dluhopisy, zaměřit s větší intenzitou, když u více než třetiny kontrol zjistila pochybení. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ředitel Správy Martin Janeček by měli urychleně konat, dodal Jurečka v reakci na zprávu o činnosti Finanční správy v oblasti korunových dluhopisů, kterou v pondělí předložil vládě Babiš.

Jurečka žádá intenzivnější práci úřadů u korunových dluhopisů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Ke zveřejnění údajů o kontrolách vyzvala v pátek ČSSD. Podle premiéra a předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky v řadě případů mohlo být vydání obligací vedeno motivem vyhnout se daním. Babiš v pondělí předložil zprávu, podle které Finanční správa provedla 1061 kontrolních úkonů a na dani doměřila 87 milionů korun. Sobotku však Babišovy informace neuspokojily, stále podle něj není jistota, že Správa zkontroluje všechny a včas.

Jurečka dnes řekl, že Babišovy materiály ukázaly závažné skutečnosti. „Tedy že z 525 firem, které v roce 2012 vydaly korunové dluhopisy, Finanční správa za čtyři a čtvrt roku zkontrolovala pouze 233. To považuji za ne příliš intenzivní postup,“ uvedl. Možné obcházení daní podle něj naznačuje fakt, že firmy vydávaly dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny právě v době, kdy podle zákona nepodléhaly zdanění, v dalších letech se k podobnému financování neuchýlily.

Jurečka poukázal i na to, že Finanční správa neprovedla kontrol víc, když u 83 ze 233 firem našla pochybení. „U kontrolovaného vzorku vykázalo 35 procent subjektů pochybení. To je tak vysoké číslo, které by každého ředitele dozorového kontrolního orgánu mělo motivovat k tomu, aby se na celou tuto skupinu zaměřil s výraznou intenzitou,“ řekl. Babiš a Janeček by proto měli urychleně konat, aby kontrolou prošly všechny firmy, dodal.

Možnost vydávání nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena v první polovině 90. let. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly emitovat obligace i firmy. Veřejnost se o ně začala zajímat v souvislosti s tím, že Babiš nakoupil tyto dluhopisy své tehdejší firmy Agrofert za 1,5 miliardy korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …