Jurečka zaútočil na komunistu v debatě o suchu: Vy jste rozorali meze, a teď ta voda z polí odtéká...

01.08.2017 23:09

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), poslanec Pavel Kováčik (KSČM), meteoroložka Taťána Míková a geolog Václav Cílek v úterních Událostech, komentářích rozebírali téma, které v posledních letech trápí Česko čím dál víc. Sucho. Jurečka slíbil zemědělcům kompenzace, ale současně pohrozil sankcemi. Sucho je velký problém pro Afriku i pro Blízký východ, což je ostatně jeden z důvodů, proč míří do Evropy afričtí uprchlíci.

Jurečka zaútočil na komunistu v debatě o suchu: Vy jste rozorali meze, a teď ta voda z polí odtéká...
Foto: František Havlát
Popisek: Začínající eroze půdy na cca 120 ha půdním bloku

Jurečka oznámil, že sucho způsobuje zemědělcům škody. V celé republice se podaří sklidit asi o deset procent plodin méně, ale v některých regionech škody čítají až 70 procent úrody. Jurečka odhaduje, že škody dosáhnou asi tří miliard a kabinet nebude moct uhradit celou tuto částku, avšak přislíbil, že vláda uhradí maximum možného. Před třemi lety dokázala vláda uvolnit něco přes miliardu.

Kováčik dal Jurečkovi za pravdu v tom, že některé regiony jsou suchem opravdu velmi poškozené. Je třeba také v myslích lidí, i v těch peněženkách, myslet na to zadržování vody v krajině. Některá ta opatření (k zadržení vody v krajině) mohou být velmi levná.    

Jurečka komunistovi obratem připomněl, že už komunisté rozorávali meze a vytvářeli velké orné plochy, ze kterých voda odtékala. Uznal ale, že se mělo udělat mnohé po roce 1989. Stávající vláda prý v tom zemědělcům pomáhá bonifikací, ale teď uvažuje vláda i o sankcích. „My říkáme, že když je určitým způsobem svažitý pozemek, tak po ‚x‘ metrech musí být zadržovací pás,“ vzkázal ministr zemědělcům.

Současně je třeba stavět nové přehrady, jinak velmi hrozí, že za 30 až 40 let nebudou mít lidé co pít. Kováčik doplnil, že v 60., 70. i 80. letech se přehrady také stavěly. „A pak je třeba také říci, vážená Evropo, my jsme střecha Evropy, od nás ta voda odtéká k vám, tak nám pojďte pomoct,“ pravil Kováčik. Jurečka se okamžitě ozval s tím, že EU už posílá peníze na obnovu krajiny.

Taťána Míková poté divákům oznámila, že současné horko k nám dorazilo z Afriky. „Je to výkyv, který jednou za čas přichází a vždycky v historii přicházel,“ zaznělo z úst pozvané dámy. „Faktem ale je, že kvůli globálnímu oteplování jsou výkyvy počasí častější a také extrémnější než dřív. Extremita, ty výkyvy, nám rostou a rostou i na tak malém území, jako je Česká republika,“ uvedla Míková.

Geolog Václav Cílek nakonec upozornil, že stále rozsáhlejší oblasti Afriky se mění v poušť. Mnozí Afričané bohužel zažijí hladomor. U nás sice nic podobného zatím nehrozí, „ale ty prognózy jsou takový jako neveselý“, upozornil Cílek. Teplota půdy se u nás v posledních letech zvýšila o 0,7 stupně a tady je třeba hledat kořeny sucha v Česku. Lidi jsou si sice vědomi toho, že sucho je problém, jenže nejsou příliš ochotni s tím něco dělat.

Pozor na Ukrajinu, Africe prý už nic nepomůže

Odborníci prý vědí, kde je zakopán pes z celosvětového hlediska. Stoupla  teplota moří a stoupla výrazně. „Potřebujeme tisíce lidí, kteří budou dělat ta malá opatření s rýčem v ruce, ale tyhle lidi už dneska neseženete pomalu ani z Ukrajiny,“ posteskl si geolog. Právě na Ukrajině prý přitom hrozí veliké sucho, takže je možné, že k nám jednoho dne budou proudit migranti z Ukrajiny. „Já jsem nějakou dobu žil v Africe a říkám, že já jsem vděčnej za každého Ukrajince, protože se líp sžijete s lidmi, kteří vám jsou kulturně bližší.“  

„Já nechci být skeptický, ale mám pocit, že té Africe nic nepomůže. Tam máte státy, kde žije stejné množství lidí jako u nás v půlce Evropy. A těch lidí tam přibývá hrozně moc,“ popsal situaci v Africe Cílek. Faktem prý také je, že ti zemědělci jsou natolik chudí, že umřou na sucho. Do Evropy utíká mírně movitější střední třída. Proud těchto migrantů je podle Cílka třeba regulovat.

Poslední vlnu sucha můžeme prý čekat ještě v Pákistánu a v Afghánistánu a tady bude podle Cílka důležitá role Ruska, přes které by k nám mohli migranti z tohoto koutu světa přicházet. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

14:38 Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

Když dala televize CNN Prima News prostor docentu Miloslavu Ševčíkovi, který kandiduje za TSS do Sně…