K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

29.11.2020 21:21

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však v tom, že pouze bez diváků. Nic se nezmění ani po plánovaném čtvrtečním zmírnění vládních restrikcí. Nepříliš příznivě pak aktuální situaci v kultuře vidí i herec David Matásek. „Vyhladovět nebo zdecimovat živnostníky, to mi nepřipadne v pořádku,“ řekl v Interview ČT24. A kritikům kultury vzkázal, že problém není v tom „držet lopatu“, jak někteří umělcům vzkazují. Svým kolegům naopak vytkl „mentorování“. „Herci a jejich aktivismus už svoji dějinnou roli splnili,“ zaznělo.

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost
Foto: Repro ČT24
Popisek: Herec David Matásek
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 34121 lidí
Herec se i přes znemožnění provozovat mnoho z jeho pracovních činností snaží udržet si pozitivní mysl. „Před dětma se tvářím, že všechno dobře dopadne… Někdy to na mě dopadne,“ říká s přiznáním, že se občas musí přetvařovat.

Matásek říká, že se v aktuální situaci snaží najít nějaké poučení a odpověď na otázky, zdali je vůbec kultura důležitá pro národ a jak moc ji lidé chtějí. „Jestli je přenosný každý druh kultury online, jestli to vůbec funguje…“ přemítá umělec, který je zapojen do telefonního happeningu Ústředna78, kde může být v kontaktu s diváky.

Herec se prý snaží být k lidem co nejvíce pozitivně naladěn, ale ne vždy se to povede, a setkal se tak i s telefonáty lidí, kteří jsou kvůli vládním restrikcím v těžké situaci. Vyprávěním se též snaží pomoci nahrávkami pro seniory, kteří jsou nyní v mnoha zařízeních odkázáni být bez blízkého kontaktu s dalšími lidmi, včetně těch blízkých.

Připomenul, že je aktuálně výročí vyškrtnutí vedoucí úlohy komunistické strany z Ústavy a politoval, že i přesto komunisté dnes často do dění ve státě zasahují: „Když se díváte na schvalování v Parlamentu, tak tam ta vedoucí úloha pořád je.“

Zcela chladným jej nezanechávají ani problémy mnoha lidí, jimž vláda znemožnila pracovat. „OSVČ je naprostá tragédie, těch lidí mi je upřímně líto,“ pravil s tím, že kompenzace nejsou dobře nastavené a jejich pravidla jsou nečitelná. U svých hereckých kolegů se prý setkává s tím, že ne všichni se dovedou ke kompenzacím dostat.

Z veřejného prostředí podle něj, člena činohry Národního divadla, vymizel respekt člověka k člověku. „Přijde mi to hrozně nespravedlivý,“ říká k útokům na různá povolání včetně herců. „Můžeme tu lopatu držet, v tom není problém, ale ten návrat bude o to složitější, snažíme se udržet v profesní kondici,“ připojil.

Sám prý nemá problém s uskrovněním, což již lidé pochopili. „Ale vyhladovět nebo zdecimovat živnostníky, to mi nepřipadne v pořádku,“ říká.

Co u svých kolegů odsuzuje, je „mentorování“; umělci by dle něho neměli „kopat zákopy“ mezi lidmi. „Herci a jejich aktivismus už svoji dějinnou roli splnili,“ tvrdí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

12:34 „Oni ho udusí.“ „No a?“ „Co no a?“ Zfetovaný Rom pokousal policistu. Zemřel

V sobotu byli policisté z Teplic přivoláni k případu rvačky. Ovšem muž, který ležel na zemi se zraně…