KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

24.10.2020 6:30

Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a doplatila jim rozdíl ve mzdách. Návrh Výkonný výbor KSČM podložil tím, že lékaři z Česka znají místní mentalitu a dorozumí se lépe než zdravotníci Severoatlantické aliance a EU, o jejichž zapojení do ošetřování českých pacientů s covidem-19 bude jednat na žádost vlády Sněmovna.

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
reklama

„Žádáme Vládu ČR, aby jednala s EU o vrácení našich lékařů z členských zemí a doplatila jim rozdíl mezd z peněz EU. Máme za to, že znají mentalitu našich lidí a hlavně se jazykově dorozumí lépe než lékaři NATO a EU," stojí v dnešním usnesení širšího vedení strany.

Kvůli obavám z nedostatku zdravotnického personálu v příštích týdnech, kdy má zesílit příliv těžkých případů covidu-19 do nemocnic, vláda požádala o pomoc spojence. Vedle Spojených států, které pošlou 28 vojenských lékařů, jedná s Německem. Ve čtvrtek kabinet souhlasil s možností pobytu až 300 vojenských lékařů NATO a EU v Česku po dobu 90 dnů, návrh poslal k projednání Sněmovně a Senátu, obě komory ho projednají příští týden. Sněmovní výbor pro obranu už dnes návrh podpořil.

Ve stanovisku KSČM také stojí, že komunisté podporují většinu opatření, která vláda přijala ke zmírnění dopadů epidemie. „Vnímáme však často chaotičnost v přijímaných opatřeních a nedostatečnost dlouhodobé prevence ze strany státu. Přesto žádáme občany o toleranci a dodržování nastavených pravidel. Epidemie covidu-19 nesmí vytvořit prostor pro šmelináře, velkokapitál, kteří budou vytvářet zisk obchodováním s lidskou nemocí, zapříčiněnou umělou výrobou v laboratořích," uvádí dokument.

Kvůli nárůstu počtu nakažených platí v Česku od čtvrtka výrazná omezení, přičemž podle opozice nemá vláda důvěru obyvatel země a nezvládá opatření vysvětlovat. Situaci dnes vyhrotilo publikování fotografií, které zachytily ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu z restaurace, která měla být zavřena. Premiér proto požádal prezidenta o jeho odvolání.

Podle KSČM si vedle nejexponovanějších profesí, především zdravotníků, zaslouží poděkování všichni, kteří se podílí na boji s epidemií covidu-19 a usilují o opětovný návrat k normálnímu fungování celé společnosti, čemuž nepřispívá selhání jednotlivých ministrů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…