Kajínek chce na svobodu, požádal o nový proces

14.09.2010 16:05

Advokát doživotně odsouzeného vraha Tomáš Zejda podal minulý týden návrh na obnovu procesu v případu vraždy z roku 1993.

Kajínek chce na svobodu, požádal o nový proces

"Mohu potvrdit, že jsem po domluvě se svým klientem panem Kajínkem poslal v pátek poštou návrh na povolení obnovy jeho procesu. Nebyl jsem ale panem Kajínkem zbaven mlčenlivosti, takže k tomu nemohu více sdělit," řekl v úterý deníku Právo Kajínkův advokát Tomáš Zejda.

Zejda se vrací

Právě tento právník zločince zastupuje už od jeho útěku z věznice Mírov v říjnu 2000. Později zastupovali Kajínka i další advokáti, ale odsouzenec loni Zajdu oslovil, aby se opět chopil jeho kauzy. „Letos v březnu jsem od něj dostal plnou moc na podání zmíněného návrhu na obnovu procesu," upřesnil Zejda.

Podnět byl podán na Krajský soud v Plzni, který vrahovi přiřkl doživotí už v červnu roku 1998. Jiří Kajínek byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše.

Žádné otisky

Právě na smrti Pokoše staví Kajínek svou obhajobu. Tvrdí, že nebylo technicky možné, aby tohoto muže v osudný květnový den roku 1993 zastřelil. Z analýzy experta na klinickou psychologii údajně vyplývá, že vrah musel při zastřelení Pokoše otevřít dveře od auta, a tudíž nechat na kličce otisky prstů. Svědci totiž dřívě vypověděli, že střelec neměl rukavice.

Na dveřích vozidla se ale žádné Kajínkovy otisky nenašly, což podle advokáta dokazuje jeho nevinu.

Menší trest

Současný pokus o nové otevření procesu je v pořadí už druhý, v roce 2004 se nový proces pro Kajínka snažili zařídit advokáti Kolja Kubíček a Klára Slámová, ta dokonce kajínka stále zastupuje. V březnu 2006 ale soud rozhodl zamítavě, což následně potvrdil i pražský vrchní soud.

Zejda nechce, aby soud přehodnitil Kajínkovu vinu, ale výši uděleného trestu. „Otázka viny byla už v minulosti Nejvyšším soudem v rámci stížnosti pro porušení zákona projednána (v září 2001 soud stížnost někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Rychetského zamítl, pozn. redakce), tudíž tomu jsem se úzkostlivě vyhnul. Ale namítal jsem, že z procedurálních důvodů či z nedostatku zákona nebylo v té době možné Kajínkovi uložit trest doživotí," vysvětlil úternímu Právu Zejda.

Poslední možnost

„Tento podnět byl podán proto, že v současné době nemá odsouzený jiné možnosti jak napadnout pravomocná rozhodnutí pro vady procesního rázu (když obnova řízení toto neřeší), které vyšly najevo při opětovném zkoumání pravomocného rozhodnutí a řízení, které mu předcházelo," zdůvodnila své kroky Slámová.

Demonstrace na podporu vraha

V souvislosti s kauzou Jiřího Kajínka chystají jeho příznivci demonstraci. „Dnes jsem v Praze na magistrátu ohlásil demonstraci na podporu Jiřího Kajínka. Bude se konat na Václavském náměstí u koně 29. října od 12 do 16 hodin. Tento den je symbolický, bude to přesně deset let od útěku Jiřího Kajínka z mírovské věznice," uvedl provozovatel webových stránek www.jirikajinek.cz Lukáš Charvát.

Dále čtěte:

Kájínek nevraždil. Inspekce případ znovu otevřela

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…