Kalousek, Gross, Paroubek a další na policii. Kvůli nepovedenému nákupu

7. 11. 2012 9:58

V průběhu tohoto i příštího týdne bude policie vyslýchat či již vyslýchala bývalé premiéry posledních tří českých vlád včetně členů jejich vlády. Jde o čtyři roky starý nákup cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Jiří Paroubek (LEV 21) a bývalý sociální demokrat Stanislav Gross mají výslech již za sebou, Miroslav Kalousek (TOP 09) či Bohuslav Sobotka (ČSSD) na výslech čekají.

Kalousek, Gross, Paroubek a další na policii. Kvůli nepovedenému nákupu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto
reklama

Podezřelí z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele jsou ekonomický náměstek bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) František Steiner a nedávný ředitel Vězeňské služby ČR Luděk Kula.

Dosud nefungující ústav

Jedná se o čtyři roky starý nevýhodný nákup zchátralé budovy bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku za 29 miliónů korun. Resort spravedlnosti v budově chtěl udělat vůbec první detenční ústav pro odsouzené devianty. Jenže se tak dosud nestalo, budova se až teď narychlo upravuje.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Oba označují obvinění za nesmyslné, protože údajně plnili nařízení vlády. Steiner i Kula tvrdí, že žádnou škodu státu nezpůsobili. Policie tak řeší, jestli tomu tak skutečně bylo a který kabinet o ústavu rozhodoval.

Výslech premiérů

„Státní zástupce a vyšetřovatel vyhověli mému návrhu na výslech bývalých premiérů a ministrů vlád, které rozhodovaly o zřízení zabezpečovací detence i nákupu patřičného objektu,“ řekl v úterý Právu Steinerův advokát Jaroslav Ortman.

V pondělí tak na policii u výslechu byli Stanislav Gross (ČSSD) a Jiří Paroubek (LEV 21). Za nich se totiž o ústavu začalo hovořit a jednat. Dále podle Práva na policii zamíří i Mirek Topolánek (ODS), nynější šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, exministr spravedlnosti Pavel Němec či současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Výslech se týkal toho, zda se v období mé vlády o této věci (o detenci) nějak rozhodovalo nebo jednalo, a to se nestalo,“ uvedl na dotaz Práva nynější advokát Gross, kterého policie vyslýchala půldruhé hodiny. Gross dále tvrdí, že v době jeho úřadování vláda vzala pouze na vědomí koncepci, jak by mohla detence pro devianty vypadat. Zbytek se podle něj děl až po něm.

Proto byl jako druhý k výslechu pozván Paroubek, protože byl v dubnu 2005 Grossovým nástupcem. Právě pod jeho rukou vznikl a byl schválen zákon zavádějící zabezpečovací detenci. Autorem byl úřad Pavla Němce.

Paroubek u výslechu připomněl, že se věc skutečně projednávala za jeho předsednictví, ale teprve za dob kabinetu Mirka Topolánka došlo ke koupi samotné Vidnavy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…