Kalousek: Na úplatky v hotovosti jsou zákony krátké

16.05.2012 19:39

Již v pondělí večer policie chytla bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha kvůli sedmi milionům korun v krabici od bot. Kauzy si všímá i Brusel, a tak bylo kvůli případu Davida Ratha dokonce pozastaveno i čerpání peněz z fondů Evropské unie, míní ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kalousek: Na úplatky v hotovosti jsou zákony krátké
Foto: hns
Popisek: David Rath přebírá krabici s penězi, koláž

Podle ministra Miroslava Kalouska v kauze Davida Ratha zákon o boji proti praní špinavých peněz nepomůže. Zákon totiž dokonale funguje hlavně při převodech z účtu na účet. Ne na vybírání v hotovosti. „Jenom zákonem o praní špinavých peněz nemůžete zajistit 100procentní férovost veřejných zakázek,“ řekl v pořadu Impulsy Václava Moravce Miroslav Kalousek.

Dále ministr zmínil, že se na shromáždění 30 milionů korun, které policie našla v podlaze bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha, mohlo podílet mnoho subjektů. „Mohly tam být desítky subjektů, které mají právo vybírat hotovost ze svých účtů. A někde se to zkoncentruje,“ dodal Kalousek. Taky ale přiznal, že Finančně analytický útvar mohl narazit společně s bankami na věci, co se týkají veřejných peněz již dříve, a sám to neví.

Byť může vyšetřování případu trvat i tři čtvrtě roku, pozastavení certifikací, a tedy čerpání peněz z evropských fondů pro střední Čechy, bude trvat maximálně do konce června. Ministr tvrdí, že jen chtějí, aby jim orgány činné v trestním řízení potvrdily, že jsou projekty v pořádku. „Potřebuje mít jistotu, že peníze, které chceme proplatit od EU, budou na tzv. poctivé projekty.“ Objem pozastavených peněz by se mohl pohybovat kolem jedné miliardy korun.

Dále se v pořadu Kalousek zmínil o poklesu české ekonomiky. „Dělat závěry na celý rok na základě metodicky očištěných čísel za první kvartál by bylo naprosto zbrklé,“ obhajuje se ministr financí. Tempo výběru daní je podle ministra přesně tak, jak předpokládali. Tedy, že bude stagnovat.

„Na základě výsledku ze Statistického úřadu jsme zpozorněli, ale nechceme udělat nic zbrklého,“ dodal. Z pololetních výsledků prý budou chytřejší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…