Kalousek chce konec státní podpory stavebního spoření. Od roku 2012

28.04.2011 15:16

Ač dal Ústavní soud ve středu svým rozhodnutím ohledně stavebního spoření za pravdu levici, propagátor konce státní podpory stavebního spoření Miroslav Kalousek se nezvdává.

Kalousek chce konec státní podpory stavebního spoření. Od roku 2012

Pán státní kasy a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce totiž úplně zrušit státní podporu stavebního spoření u starých i nových smluv už od ledna 2012. Stát by tím podle něho ušetřil až 13 miliard korun. Informaci přinesla Česká televize.

Opatření by se dotklo asi poloviny Čechů, v současnosti statní podporu stavebního spoření čerpá totiž až pět milionů osob. Dosud platné omezení státního příspěvku ve středu na popud ČSSD zrušil Ústavní soud.

Kalousek to snadné mít nebude

Ministr financí chce podle ČT snížit zátěž, kterou stavební spoření znamená pro státní rozpočet. Státní podporu proto chce osekat co nejvíce. S prosazením záměru zrušit ji úplně to ale nejspíš bude mít obtížné.

Odmítají to totiž koaliční partneři TOP 09 - občanští demokraté i Věci veřejné. Ekonomický expert VV Michal Babák České televizi řekl, že si dokáže představit pouze snížení státní sociální podpory na polovinu, u nových smluv tedy ze 3 000 korun na 1 500 Kč.

Redukce číslo dvě

Vláda už přitom státní podporu stavebního spoření jednou ořezala. V rámci úspor ji snížila od roku 2012 na polovinu, pro rok 2010 na ni uvalila padesátiprocentní daň. Proti tomu se ostře postavili sociální demokraté, kteří podali podnět k prošetření změn ve stavebním spoření k Ústavnímu soudu. Ten včera vládní novelu zrušil - část okamžitě, část nechal platit ještě do konce roku.

Čtěte také:

Stavební spoření nebude tak výhodné. Levice to dá k soudu

Koaliční mise dokonána. Protlačila i povodňovou daň

Fotokoláž: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

9:23 Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

Miroslava Němcová z ODS, Barbora Kořanová z ANO a Radim Fiala z SPD ve čtvrtečních Událostech, komen…