Kalousek hodil Hamáčka do kýble s SPD, rvačka o migranty. Přijmeme 40 nezletilých?

07.11.2019 19:41

„Pokládal bych, pane ministře, za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je Česká republika, odmítla přijmout čtyřicet dětí a postarat se o ně,“ pravil Kalousek ve Sněmovně k tématu uprchlické krize. A ministr vnitra Jan Hamáček mu odpověděl. Nevidí prý smysl v tom přesouvat po EU sedmnáctileté občany bez nároku na azyl.

Kalousek hodil Hamáčka do kýble s SPD, rvačka o migranty. Přijmeme 40 nezletilých?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra Evropské unie, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes na Twitteru uvedl, že dopis, na který upozornil server Hlídací pes, není ničím novým, pouze snahou Řecka vyvolat debatu o přemístění migrantů. V přesunutí sedmnáctiletých lidí bez nároku na azyl však nevidí smysl, dodal podle ČTK.

Anketa

Chcete generála Petra Pavla za prezidenta?

7%
93%
hlasovalo: 30422 lidí

Podle serveru Řekové požádali Česko o přijetí 40 nezletilých, kteří potřebují akutní péči. Dopis řeckého ministra uvádí, že v jeho zemi je zhruba 2 500 dětí bez doprovodu, které jsou rozmístěny v různých uprchlických táborech v Řecku. „Potřebujeme jednat rychle, aby o tyto děti bylo postaráno,“ stojí v dopisu.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se proto obrátil na Hamáčka přímo na půdě Sněmovny a požádal ho o informaci, jak s touto žádostí naložil či naloží.

„Ve sdělovacích prostředcích mě zaujala informace, že v první polovině září se na vás obrátil ministr pro ochranu osob, tak jako na všechny vaše ostatní kolegy z Evropské unie, s naléhavou žádostí o pomoc při přemístění dětských uprchlíků bez doprovodu, kteří jsou v dětských uprchlických táborech.  Konkrétně v případě České republiky se jedná o prosbu v počtu čtyřiceti dětí. Utekly dva měsíce a nikdo neví, jak s touto žádostí vaše ministerstvo či vláda naložila. Prosím proto o informaci, jak je se žádostí řeckého ministra naloženo či jak s ní hodlá vláda naložit,“ požádal Kalousek.

„Pokládal bych, pane ministře, za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je Česká republika, odmítla přijmout čtyřicet dětí a postarat se o ně,“ pokračoval.

 

 

Hamáček dnes na Twitteru uvedl, že Řecko oslovilo všechny unijní ministry vnitra. „Informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Athény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy eur. Jen ČR poskytla 270 expertů,“ napsal.

 

Kalousek poté Hamáčkovi vyčetl, že mezi dětmi bez doprovodu jsou i dvanáctileté děti.

„Jsou tam i 6–12leté...  a Řecko prosí o pomoc ‚ve velmi znepokojivé situaci, kdy potřebujeme jednat rychle‘. Já myslel, pane ministře, že nejste předseda SPD...,“ rýpl si do předsedy ČSSD v diskusi Kalousek.

Miroslav Kalousek reaguje na Jana Hamáčka

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před odletem na návštěvu Lucemburska novinářům řekl, že o dopisu nic neví. „Já to neřeším, slyším to poprvé,“ uvedl. Připomněl svůj postoj, že uprchlíkům se má pomáhat především přímo v zemích, odkud pocházejí. „Doufejme, že tu situaci v Sýrii konečně začne Evropa aktivně řešit. My se v první řadě staráme o naše děti, my máme tady plno svých problémů,“ uvedl Babiš.

Premiér zmínil i svůj plán na vybudování centra pro syrské sirotky. Týdeník Respekt tento týden informoval, že projekt se neuskuteční. „Syrská strana odmítla českou firmu, nabídli nám syrskou firmu, ta je několikrát dražší,“ řekl dnes Babiš.

Český premiér svou iniciativou kolem centra pro syrské sirotky reagoval na předchozí návrhy europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), aby Česko přesunulo na své území 50 syrských sirotků z uprchlických táborů v Řecku. Babiš tehdy návrh Šojdrové označil za nesmyslný a tvrdil, že je potřeba sirotkům pomáhat v zemi, odkud pocházejí. S odkazem na to dnes uvedl, že Česko má už debatu za sebou. „Já bych se k tomu nevracel,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…