Kalousek přispěchal s vyjádřením k důlnímu neštěstí. Jde o peníze

21. 12. 2018 9:50

Při čtvrtečním neštěstí v dole ČSM na Karvinsku zemřelo 13 horníků. Šlo o 12 Poláků a jednoho Čecha. Sociální sítě se plní reakcemi politiků i veřejnosti. Exhejtman Jihomoravského kraje a oficiální poradce prezidenta Miloše Zemana Michal Hašek (ČSSD) se k obrovské tragedii vyjádřil v komentáři na svém facebookovém účtu. Mrzí ho, že rodiny zahynulých i zraněných horníků čekaji tak smutné Vánoce. Se svou modlitbou ale přispěchal také šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. A nejen s ní...

Kalousek přispěchal s vyjádřením k důlnímu neštěstí. Jde o peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti Babišově vládě podporované komunisty před budovou sněmovny. Když mezi demonstranty zavítal Miroslav Kalousek dočkal se vřelého přijetí za skandování svého jména

Je to strašné neštěstí, umocněné tím, že se stalo pár dnů před Vánocemi, zněla první reakce předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociální síti Twitter. „13 mužů se už nikdy nevrátí ke svým rodinám. Naše myšlenky a projevy hluboké soustrasti patří pozůstalým,“ napsal Kalousek.

O několik minut ale už doplnil, že v Poslanecké sněmovně drželi minutu ticha a vyberou mezi sebou peníze na pomoc osiřelým rodinám.

Premiér Andrej Babiš míří na místo důlní tragédie, stejně jako předseda polské vlády. Cestou na letiště hovořil Andrej Babiš s ParlamentnímiListy.cz, tragickou událost okomentoval a sdělil, o co se bude na místě zajímat. Redakce získala i vyjádření šéfa odborů Josefa Středuly.

„Jedu na letiště, letím do Karviné. Chtěl jsem tam už v noci, ale záchranáři, se kterými jsem byl ve spojení, to nedoporučovali,“ řekl redakci premiér Babiš. 

Podle svých slov je celou dobu ve spojení s polským premiérem, který rovněž míří na místo. „Je tam totiž asi 11 Poláků, kteří bohužel asi přišli o život, takže je to velká tragédie. Jde o největší neštěstí za 50 let, to snad OKD ani nepamatuje,“ konstatuje předseda české vlády.

„Jedu tam, abych zjistil, zda můžeme ze strany vlády nebo dalších institucí jakkoli pomoct. Byl jsem s nimi ve spojení celou noc a vím, že záchranářské týmy dělají maximum, aby situaci zvládly. Bohužel tam stále hrozí nějaké další výbuchy, takže oblast je uzavřená a teď se bude čekat, až to tam vychladne. Nikdo neví, jak dlouho to bude trvat, až na místě se dozvím další podrobnosti a postup,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Chce prý také samozřejmě podpořit pozůstalé. „Je to pro ně pochopitelně obrovská tragédie, navíc v tomhle předvánočním čase,“ uvedl.

Hodlá se prý i zajímat, co k tragédii vedlo, nebo zda nedošlo k jakémukoli zanedbání. „Určitě se zajímat budu. Jsou tam samozřejmě výstražné systémy, analyzují to a předpokládám, že nám řeknou, co přesně se stalo a jak zajistit další opatření, aby se nic takového neopakovalo,“ dodal Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se podle svých slov také spojil se svým polským protějškem, s předsedou OPZZ. „Oba se shodujeme, že je to obrovská tragédie a budeme samozřejmě chtít vědět, jaký byl důvod, co se odehrálo, co bylo příčinou samotného výbuchu,“ sděluje Středula.

„Komunikoval jsem také s předsedou hornických odborů a přímo s lidmi z OKD. Běží vyšetřování a pátrání po tom, co se vlastně všechno odehrálo. Vyjadřujeme hlubokou soustrast pozůstalým a jsem rád, že jak český, tak polský premiér se vydali na místo tragédie,“ dodává Josef Středula.

Polský premiér Mateusz Morawiecki označil neštěstí v dole na Karvinsku za obrovskou tragédii. Polští záchranáři a další technika budou na místě neštěstí pomáhat českým kolegům, dokud to bude potřeba.

Podle Morawieckého pracovalo v době výbuchu v dole třiadvacet horníků, většina byla ze zprostředkovatelské agentury Alpex. Morawiecki také uvedl, že zásah komplikuje horko v podzemí. Je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru mnohem více. Výbuch metanu v hloubce zhruba 880 metrů celé důlní pracoviště zdevastoval. 

V celém Polsku bude v neděli v souvislosti s čtvrtečním neštěstím v dole ČSM na Karvinsku státní smutek. Dnes to ve Varšavě oznámila kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy. 

Prezident Miloš Zeman dnes vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech neštěstí na dole ČSM na Karvinsku. Popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali. Podobně jako hlava státu se vyjadřují i další politici.

„V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům,“ uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího.

„Chtěl bych v první řadě vyjádřit soustrast pozůstalým po obětech tohoto důlního neštěstí, zraněným bych popřál rychlé uzdravení. Je to samozřejmě obrovská tragédie,“ řekl novinářům ve Sněmovně vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Teď bude následovat vyšetřování a je potřeba zjistit, zda nedošlo k porušení nějakých bezpečnostních předpisů,“ doplnil.

„Je to samozřejmě obrovská tragická událost v předvánočním čase, já myslím, že to nemůže nechat klidného nikoho. Chtěla bych hlavně vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

„Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast rodinám horníků, kteří zahynuli v Dole ČSM na Karvinsku. Zraněným přeji brzké uzdravení,“ napsal na twitteru předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Výbuch v dole ČSM je obrovskou tragédií. Upřímnou soustrast všem pozůstalým, čest památce zemřelých. Modleme se, aby byl počet obětí co nejnižší,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že v důsledku čtvrtečního důlního neštěstí přišlo o život třináct horníku, jedenáct Poláků a dva Češi v rozmezí od pětadvaceti do třiapadesáti let. A to i přesto, že se vyvinulo maximální úsilí na všechny záchranné práce, které v podzemí probíhaly až do brzkých ranních hodin. A to i za spolupráce i polských kolegů. „Bohužel, toto je holá realita tohoto neštěstí,“ řekl novinářům.

„Přímo na místě situaci monitorovala i Česká televize. Upřesnila, že se zatím podařilo na povrch dostat pouze tělo jednoho horníka. Dalších dvanáct nadále zůstavá na místě výbuchu.

Situace na místě, kde k výbuchu došlo, je prý velmi složitá, jelikož jsou v místě velmi vysoké teploty. Stále tam hoří a je tam téměř nulová viditelnost. Vedoucí likvidace rozhodl, že průzkum skončí, protože i záchranné práce by se mohly stát nebezpečnými pro samotné záchranáře.

Četa nyní ve sloji 29 buduje zátarasy, aby se na místo nedostal kyslík, který podporuje hoření. Také se na místě pouští dusík, aby požár ustal. Místo pak bude muset velmi dlouho chladnout. Český báňský úřad pak až na začátku roku prý rozhodne, kdy se na místo budou moct záchranáři vrátit, aby dalších dvanáct těl vyprostili. Výbuch metanu, ke kterému došlo ve čtvrtek okolo páté hodiny odpoledne, zničil dvě pracoviště. OKD v současné chvíli pracuje na plošném uzavření celé oblasti. Stavba čtyř hrází by měla trvat až do neděle.

Spekuluje se, jak vůbec mohlo k výbuchu dojít. Mohlo se prý například stát, že někdo z horníků navrtal ložisko, kde je metan ve vysoké koncentraci a pod tlakem. Pak prý výbuchu a požáru nezabrání bohužel nic. Iniciační zdroj podle Pavla Zapletala z Hornicko-geologické fakulty VŠB -TUO může být také například zkrat na elektrozařízení.

OKD chce kompenzovat a odškodňovat nejenom oběti, ale i ty, kteří nehodu přežili. „Kompenzace vyplývá z kolektivní smlouvy a z dohod, které máme s odbory a s pracovníky. Pro děti zahynulých horníku, ať už z polské, nebo české strany, je tu svatá Barborka. Na tu také přispíváme. Zde se starají o děti až jejich do dospělosti,“ uvedl výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk.

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…