„Situace se změnila brexitem a s tím, jak se antievropské nálady šíří kvůli takovým lidem, jako Le Penová nebo Wilders. Lidé vidí, že je Evropa v nebezpečí, nicméně je třeba se pustit do reforem,“ sdělil německý exministr vnitra a místopředseda poslaneckého klubu spolku Křesťanskodemokratické unie s bavorskou obdobou (CDU/CSU) Hans-Peter Friedrich. V pražském Café Louvre se totiž konala debata na téma Jakou Evropu potřebujeme?
Klady a zápory
Tři věci, v nichž je EU přínosná a tři, ve kterých naopak plave. Ty měli účastníci debaty jmenovat na úvod. Často se uváděly výměna studentů v rámci programu Erasmus, volný pohyb pracovních sil, zboží, kapitálu, prosperita, euro jako druhá nejsilnější měna světa, mírové soužití v Evropě a podobně. „Jsem starší a žil jsem v Evropě, v níž člověk nemohl cestovat, jak se mu zachtělo. Pro dnešní mládež je to samozřejmé,“ zmínil předseda zahraničního výboru maďarského národního shromáždění Zsolt Csenger-Zalán.
Z neúspěchů byly jmenovány nedodržování principu subsidiarity, pomalá digitalizace, komunikace o EU, aktualizace pravomocí a další. „Když Evropská komise navrhne hloupost, tak to národní státy mohou zastavit. Ostatně u pořád diskutovaného nařízení o ‚zakřivených okurkách‘ šlo o jednotná pravidla společného trhu. Vždyť podobné nařízení existovalo i za Rakouska-Uherska,“ bránil vysmívané nařízení slovenský člen výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu Ivan Štefanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský