Kalousek si chce posvítit na krvavé diamanty

24.04.2011 19:29

Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o zpřísnění sankcí za obchodování s krvavými diamanty. Tedy diamanty, které jsou těženy v konfliktních zónách a jsou jimi právě ozbrojené konflikty financovány.

Kalousek si chce posvítit na krvavé diamanty
V úterý bude zahájena schůze Poslanecké sněmovny, na níž mají zákonodárci mimo jiné rozhodovat i o zpřísnění postihu za obchodování s krvavými diamanty. Peníze za ně totiž podle ministerstva financí většinou slouží k financování ozbrojených konfliktů v Africe, případně k podporování terorismu. Informoval o tom server Prvnízprávy.cz.

"Tato norma je poměrně velmi důležitá z hlediska mezinárodního boje proti terorismu. Diamanty se totiž staly významnou komoditou financující terorismus. Je to malé a drahé," vysvětlil podle serveru smysl novely ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ten upřesnil, že Česko je jednou ze šesti zemí Evropské unie, které mohou dovážet či vyvážet diamanty na území EU. "Přes nás jde tedy tranzit mnoha dalších členských zemí," doplnil Kalousek s tím, že nově by celníci měli mít možnost zabavit i zboží, které patří fyzické osobě. To doposud nejde.

Pašují nezletilé děti

Ustanovení se má podle serveru vztahovat i na osoby, které podle současné právní úpravy není možné stíhat. „Zejména při dovozu surových diamantů dochází k situacím, kdy jsou zneužívané nezletilé děti, které převážejí tento druh zboží přes hranice EU, respektive České republiky," uvedl server.

Doposud prohřešky podle zákona řeší Generální ředitelství cel, které je v těchto případech nejvyšší instancí. Podle novely by tato povinnost měla připadnout Celnímu ředitelství Praha. To je totiž nadřízené Celnímu úřadu Praha-Ruzyně, přes který prochází největší objem dovozu a vývozu surových diamantů.

Psali jsme:

Profesor Keller je skeptický. Kalousek to zas neodhadl

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ova

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Socani, odvolání Okamury vám neprojde. Jestlipak víte, s kým se tajně schází Babiš? Nové zprávy o vyjednávání vlády

18:38 Socani, odvolání Okamury vám neprojde. Jestlipak víte, s kým se tajně schází Babiš? Nové zprávy o vyjednávání vlády

„Od začátku jsme Babišovi říkali, že chceme resorty vnitra a financí. Ne vnitra nebo financí,“ vysvě…