Kalousek znechucený kvůli EU: Nečas měl smlouvu přijmout

31.01.2012 9:20

Česká republika se jako jediná země spolu s Velkou Británií nepřipojila k fiskální smlouvě s Evropskou unií. „Postoj země mě velmi mrzí, je to naše nekompromisní možná, kterému nikdo nerozumí,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že doufá, že Česko smlouvu podepíše v březnu.

Kalousek znechucený kvůli EU: Nečas měl smlouvu přijmout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a společná evropská měna. Fotokoláž.

„Doufám, že Česká republika svůj podpis v březnu připojí. Pokud ne, Evropa se rozdělí na jedno bývalé impérium a jedno Česko uprostřed Evropy, což bude špatné. Nechápu ten důvod, že bychom ztratili pravomoce. Jedniná suverénní pravomoc je chovat se finančně zodpovědně, a to si sami chceme dát do ústavy. Naše pravomoce nebudou nijak omezeny. To, co se děje na finančních trzích, je krize důvěry, že eurozóna se bude chovat finančně zodpovědně. Tato smlouva je signál trhu, že to EU myslí s finanční disciplinou vážně. Nevidím důvod, proč by se Česko nemělo připojit,“ uvedl Kalousek v rozhovoru pro Radiožurnál.

Klaus smlouvu nepodepíše

Podle premiéra Petra Nečase není dohoda příliš přísná a Česká republika už navíc podobná opatření sama chystá. Nečasovi také vadí složitá ratifikační procedura. Smlouvu musí schválit parlament a prezident republiky. A tady nastává problém. „Václav Klaus řekl, že ji nepodpoří,“ uvedl na tiskové konferenci Nečas. Spolu s Velkou Británií je tak Česká republika jedinou zemí, která jde proti proudu a fiskální integrace se nezúčastní.

Premiér také nesouhlasil s tím, že země, které neplatí eurem, by se jednání eurozóny účastnily pouze jednou ročně podle okolností.„Být druhořadým členem, který je vystrkován za dveře, je neakceptovatelné. Nynější text je absolutně nevyhovující,“ citovala MF Dnes slova Petra Nečase. „Mám vážné výhrady a je pro mě těžko akceptovatelné, abychom podepisovali podobný dokument, přispívali půjčkou MMF pro země eurozóny, ale byli v podstatě pouze symbolicky na tzv. jednání.“ Vláda minulý týden schválila půjčku 38 miliard korun z deviz České národní banky.

Švédsko i Polsko přistoupily na kompromis

Proti omezené účasti na jednáních vystupovalo také Švédsko a Polsko. Nakonec obě země přistoupily na kompromis. Premiéři eurozóny se budou scházet minimálně dvakrát do roka zvlášť. Jednou ročně se jednání zúčastní i země, které eurem neplatí a podepsaly smlouvu. Z finálního návrhu vypadla také podmínka limitů dluhů pod 60 procent HDP. Češi i Němci se snažili tyto podmínky zpřísnit.

Smlouvu by měly země podepsat začátkem března. V platnost vejde po dvanáctém podpisu a od příštího roku. Pakt o rozpočtové kázni bude platit pouze pro země eurozóny. Ostatní země ho mohou také podepsat s tím, že pro ně bude platit, až přijmou společnou měnu. Česká republika se může k smlouvě kdykoliv v budoucnu připojit.



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…