Kalousek způsobil krizi, vzal lidem peníze a pak mi nechal minu, čílil se Babiš. A Kalousek si to nenechal líbit...

29.06.2017 22:52

Volby se blíží a strany se předhánějí v tom, co slíbí voličům. Současně o návrzích konkurence tvrdí, že jsou nerealistické, populistické a tak podobně. Ve čtvrtečních Událostech, komentářích ČT padaly ještě ostřejší výrazy. Stala se totiž věc v poslední době nevídaná. Do veřejnoprávní televize dorazil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který věděl, že proti němu bude sedět předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek způsobil krizi, vzal lidem peníze a pak mi nechal minu, čílil se Babiš. A Kalousek si to nenechal líbit...
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Andrej Babiš plánuje snížit DPH, zrušit superhrubou mzdu a snížit odvody na sociální pojištění. Kalousek ale v této souvislosti konstatoval, že Babiš teď jen slibuje, že zruší to, co za poslední čtyři roky pomáhal zavádět. S Babišem se ovšem shodli na to, že snížení odvodů na sociální pojištění má smysl.

Jenže ještě než celá diskuse začala, moderátor David Borek popsal dvě základní pravidla mezi politiky, kteří si pravidelně skáčou po krku. V prvé řadě požádal, hosty, aby si nikdy neskákali do řeš. Vedle toho žádal, aby se oba hosté vyjadřovali co nejstručněji. „Už jsem dlouho nebyl takhle postaven do latě, ale zabezpečím, pane Borku,“ přislíbil Kalousek.

Vzápětí konstatoval, že řadu věcí, které dnes navrhuje ANO, navrhoval už on jako ministr financí. A pokud teď ANO chce rušit superhrubou mzdu, mohlo to udělat v posledních čtyřech letech. „Já prostě jenom znovu opakuju. Superhrubá mzda byla zrušena v roce 2012 a výdajové paušály byly zavedeny v roce 2012. Ministr Babiš to zrušil a teď to znovu navrhuje,“ vypálil Kalousek.

Babiš okamžitě kontroval, že Kalousek připravil v roce 2012 „nášlapnou minu do rozpočtu 2015, protože věděl, že v té době už nebude sedět ve vládě“. Nesmyslně bylo podle jeho názoru připraveno i jednotné inkasní místo. „Tam byla zahrnuta i rekonstrukce rekreačního střediska v Milovicích, což byl nesmysl,“ konstatoval Babiš.

Pak se hosté přeli, kdo chce víc udělat pro lidi. Babiš prohlašoval, že chce reálně zvýšit platy drtivé většině lidí. Kalousek by proti tomu nic neměl. Sám podle svých slov tentýž model připravil v roce 2012 a Babiš vše zrušil. Kalousek tedy vítá, že se Babiš vrací k nápadu TOP 09, byť s několikaletým zpožděním.

Babiš oponoval, že až on se jako ministr financí staral o výběr daní a pomohl lidem. Babiš konstatoval, že on zaváděl kontrolní hlášení, daňovou kobru nebo EET, čím pomohl rozpočtu, zatímco Kalousek prý jako ministr financí zvyšoval daně. Daňové návrhy ANO jsou prý jediné realistické. Jak návrhy TOP 09, tak ODS prý stát poškodí. „Tu krizi 2013 vyvolal on, tím, že vzal peníze důchodcům a zdanil lidi,“ tepal Babiš Kalouska.

Předseda TOP 09 si to ale nedal líbit. „Ve vší úctě k panu předsedovi ANO, tohle byl teď naprosto nesouvislý blábol. Ta daňová přirážka byla na tři roky, takže by už dnes neplatila,“ zasadil úder Kalousek.  

„My přicházíme s revolučním projektem EET, který chceme upravit, protože to je revoluční nástroj a my ho považujeme za důležitý. My jsme jediní, kdo navrhl nějaké opatření na příjmy, všichni ostatní tady navrhují výdaje,“ říkal před kamerami Babiš.  

Kalousek mu ovšem nezůstal nic dlužen. „My jsme jediná strana, která nerezignovala na penzijní reformu,“ vychválil svou stranu. Babiš však okamžitě zopakoval, že návrhy TOP 09 jsou nerealistické. Ani ANO prý nezapomíná na důchody, ale hnutí ANO trvá na tom, že je třeba udělat důkladnou analýzu důchodového systému, aby třeba ženy, které se dlouhá léta staraly o děti, nepřicházely zkrátka.

Předseda TOP 09 ihned odmítl, že jsou návrhy TOP 09 nerealistické. Bude prý jen stačit, aby nová vláda nerozhazovala peníze tak, jak to dělá tato vláda. TOP 09 bude takto schopná získat za čtyři roky asi 250 miliard. Babiš nad tím ale kroutil hlavou. „Kde chce pan Kalousek vzít těch 250 miliard? Asi je chce vzít důchodcům, jak už to udělal,“ vmetl šéf ANO šéfovi TOP 09.

Kalousek rázně odmítl myšlenku, že by TOP 09 neměla nic propočítáno. Pokud se bude nová vláda chovat rozumně, může v době růstu ročně ušetřit asi 60 až 70 miliard, což je v součtu již zmíněných 250 miliard.

Nakonec si Kalousek ještě rýpl do Babiše, když konstatoval, že Andrej Babiš vybudoval obří firmu, které TOP 09 v daňové politice nepůjde na ruku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…