Kam mizí stamiliony na kulturu? Kauza Filip Renč ukazuje děsivé pozadí a známá jména

16.12.2014 12:35 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Fond kinematografie a jeho radní se stále hádají. Nevraživost vypukla poté, kdy film Filipa Renče dostal podporu 15 milionů korun. Ne, že by to bylo výjimečné, je řada filmů, které získaly v minulosti z veřejné podpory daleko víc, ale zřejmě je „jiná doba“. Především se budou volit noví radní. Hned po novém roce. Je to cítit i z otevřeného dopisu ministru Hermanovi, který zaslaly profesní organizace. Píší, že do příští Rady by se měli dostat jen ti, kdo získali více než tři nominace. Může být za tímto požadavkem i něco skryto? Zkusili jsme pátrat, proč se takový požadavek mohl objevit.

Kam mizí stamiliony na kulturu? Kauza Filip Renč ukazuje děsivé pozadí a známá jména
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Kino - ilustrační foto

„Nová vládnoucí garnitura se hlásí k tomu, že zatočí s korupcí a klientelismem. Ve Fondu kinematografie se to ale jaksi podařit nemusí, právě naopak! Klientelismus by tam mohl slavit velké vítězství.“ To byla první slova úředníka z ministerstva kultury, který samozřejmě nechtěl být jmenován. Ministr Herman (KDU-ČSL) se prý stal rukojmím v argumentaci ředitelky Fondu kinematografie Heleny Fraňkové. Možná o tom ví, ale spíše ne, že Fond může ovládnout úřednice s jeho podporou. Důvod? Ředitelka Fondu chce být hybatelem věcí, důležitou ženou, která bude v pozadí rozhodovat o tom, kdo dostane finanční podporu, a kdo ne.

Pokud nebude mít ve Fondu své radní, bude „pouhou“ úřednicí. To je to, oč se hraje, shodlo se pro ParlamentníListy.cz hned několik osob blízkých dění. Jejich identitu redakce zná.

Geniální plán

Ministr kultury Daniel Herman prý bude v roli zneužitého, nic netušícího ministra, a vše posvětí. U ředitelky Fraňkové se totiž shromáždily kandidátky do Fondu, které zřejmě právě ona předloží na resort kultury, spravovaný lidovci.

Helena Fraňková podle našich zdrojů připravila prostý argument: „Abychom neměli kandidátní listinu příliš širokou, zúžili jsme ji na ty nejkvalitnější kandidáty, tedy na ty, kteří dostali nejvíce nominací. Navíc je to požadavek profesních organizací, které se k tomu teď v médiích veřejně hlásí.“ Ti, kteří jich mají nejméně, jsou z kandidátky vyškrtnuti. Geniální. Při všech předešlých volbách žádné takové kritérium uplatňováno nebylo. Každý nominovaný kandidát se dostal do procesu výběru, který byl v souladu se zákonem, tedy nejdříve navrhne ministr, poté schválí Poslanecká sněmovna. Zákon totiž o žádné úvaze, respektive předvýběru kandidátů na radní, kteří jsou nadřízení ředitelky Fraňkové, prozatím nehovoří. Takto vzniká absurdní situace, kdy budoucí podřízená rozhoduje o složení jí nadřízeného orgánu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový, Lívia Ševčíková

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

9:59 Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali další telefonický rozho…