Kampaně byly infantilní. Budu volit Svobodné, svěřil se Hájek

27.05.2010 8:09

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Petra Hájka neočekává, že prezident Václav Klaus veřejně vystoupí před oficiálním vyhlášením výsledků voleb. Sám Hájek při pátečním a sobotním hlasování podpoří neparlamentní Stranu svobodných občanů.

Kampaně byly infantilní. Budu volit Svobodné, svěřil se Hájek

Hájek nevěří, že strana Petra Macha letos pronikne do Poslanecké sněmovny, do budoucna ale Svobodným šanci dává. „Ta strana sice nemá žádné peníze a znají ji jen skuteční pravičáci v této zemi, kterým jde o svobodné poměry tady i na evropské scéně, ale jak jsem zjistil, vybudovali si dobrou síť v krajích i okresech," uvedl Hájek pro ParlamentníListy.cz.

Vedle přístupu k Evropské unii si prezidentův spolupracovník na partaji, která se dlouhodobě pohybuje pod hranicí volitelnosti, cení i záměru zrušit přímé daně fyzických osob. „Pokud taková témata do budoucna dokážou zvednout, mají šanci," poradil vicekancléř.

Podporu Machově straně již vyjádřil i další Klausův spolupracovník Ladislav Jakl.

Prezident republiky bude podle Hájkových slov sledovat výsledky voleb doma a až do jejich oficiálního zveřejnění nebude průběh hlasování komentovat. Ihned po vydání konečných výsledků pak začne s jednáním o sestavení nové vlády.

Kampaň? Dávat protivníka na billboardy je diletantské

Končící volební kampaň považuje za infantilní, diletantskou a ohavnou. „Tvůrci kampaní si neuvědomují základní pravdu: Vytáhnout protivníka na své billboardy je základní chyba, protože mu tím pomáhám," poznamenal.

Nic podstatného prezidentův vicekancléř nečeká ani od závěrečného duelu volebního lídra ODS Petra Nečase a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, kteří ve čtvrtek večer předstoupí před kamery České televize. „Jediná možnost je, že neokoukaná tvář Petra Nečase může něco znamenat pro těch pár lidí, kteří se na to ještě budou schopni podívat," prohlásil Hájek k předvolební debatě, kterou bude moderovat Václav Moravec.

Právě Moravce a jeho pořady zástupce šéfa prezidentské kanceláře v minulosti hojně kritizoval. Výhrady má i vůči čtvrtečnímu duelu. „Celá ta koncepce těch tří střetů Nečase a Paroubka je pokusem vrátit kampani referendový charakter, což je dost zpozdilé - mezitím se tady etablovaly strany, které tu koncepci rozbíjí."

Fakt, že do studia budou ve čtvrtek pozváni jen lídři dvou velkých stran, je pro Hájka další „snahou vyřešit volby skrze Václava Moravce."

Více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nep

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hubují Babiše, ale neznají mapu. V Německu největší zdražení od roku 1974

16:44 Hubují Babiše, ale neznají mapu. V Německu největší zdražení od roku 1974

Od TOP 09 i Pirátů a STANu se ozývá, jak za inflaci a zdražování může Andrej Babiš. Šéf Pirátů Ivan …