Kandidát ODS u nás pochválil Rusko. Strana se od něj distancuje

21.04.2014 13:09 | Zprávy

Kandidát ODS do Evropského parlamentu Jan Lupoměský tvrdí, že Rusko není agresor ani hrozba pro Českou republiku. Tah ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině byl podle něj vynucený. Server Lidovky.cz ale od lídra občanských demokratů Petra Fialy zjistil, že strana s tímto názorem nesouhlasí.

Kandidát ODS u nás pochválil Rusko. Strana se od něj distancuje
Foto: Archiv JL
Popisek: Jan Lupoměský

Lupoměský v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mimo jiné prohlásil: „Neříkám, že pokojně přikyvuji všemu, co Rusko v dnešních dnech činí, ale základním východiskem je pro mě otázka, zdali tak činí jako agresor, či zdali jen reaguje na kroky protistrany. V tomto ohledu mě výrok z šachové terminologie 'vynucený tah' přijde velice oprávněný a na místě.“

Krize na Ukrajině je podle kandidáta do europarlamentu spíše vykonstruovaný cíl. Rusko pak Lupoměský nepokládá za iniciátora současného vývoje. „Zároveň si nemyslím, že by ukrajinští jednotlivci bez mandátu získaného ve volbách dokázali převzít moc takzvaně na vlastní pěst. Jejich následné činy i nezastřená vděčnost za tuto moc tak ukazuje právě na neobvyklou sympatii s EU i Spojenými státy americkými,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Jednoznačně odsuzujeme agresi Ruska. Lupoměský je mladý člověk, který má právo na názor

Občanští demokraté ovšem podle Lidovek.cz se svým kolegou nesouhlasí. Mluvčí strany Jana Havelková připomněla, že ODS opakovaně a veřejně odsoudila ruskou intervenci na Krymu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …