Kandidát na šéfa ODS Fiala nemá preference na místopředsedy

07.01.2014 13:35

Kandidát na předsedu ODS Petr Fiala nebude v případě svého zvolení preferovat nikoho z kandidátů na místopředsedy. Novinářům dnes řekl, že bude spolupracovat s kýmkoliv, kdo bude do vedení strany zvolen. Fiala předpokládá, že by delegáti příští týden na kongresu v Olomouci mohli kromě zvolení nového vedení změnit také stanovy strany. Fiala bude navrhovat snížení počtu členů výkonné rady tak, aby v ní měl každý region jen jednoho zástupce. Chce také vytvořit nový zhruba stočlenný stranický orgán, který by měl sloužit pro komunikaci s regiony.

Kandidát na šéfa ODS Fiala nemá preference na místopředsedy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Fiala

O předsednickou funkci se bude zřejmě ucházet kromě něho také dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, která svou kandidaturu oznámila hned po volbách, a europoslanec Edvard Kožušník, kterého tento týden nominovali straníci z Libereckého kraje.

Podle Fialy je velká část členské základny po loňském pádu vlády a neúspěchu ve sněmovních volbách deprimovaná, proto je potřeba nabídnout straníkům "cestu ven". 

Fiala minulý týden zveřejnil svých sedm bodů, které by měly vést k obnově ODS. Podle Fialy si musí bývalá vládní strana mimo jiné stanovit jasné politické cíle, co nejdřív ustavit tým odborných expertů pro jednotlivé oblasti, který by mohl mít podobu stínové vlády, a zprofesionalizovat stranický aparát.

Pro zlepšení efektivnosti rozhodování navrhuje Fiala zúžit Výkonnou radu ODS, která by se z nynějších zhruba 40 členů měla zmenšit asi na polovinu. Každá krajská organizace by ve výkonné radě měla jen jednoho zástupce a nemusel by jím být předseda oblasti. "Bylo by žádoucí, aby tam byli lidé, kteří jsou schopni formulovat celostátní politiku," řekl Fiala.

Krajští zástupci do širšího vedení strany

Pro zlepšení vnitrostranické komunikace by měl vzniknout nový orgán, v němž by každá krajská organizace měla několik zástupců. Podle Fialy mají podobnou strukturu i jiné strany v ČR a v dalších zemích. Například ČSSD, která ve sněmovních volbách zvítězila, má kromě grémia také dva další stranické orgány, a to předsednictvo a ústřední výkonný výbor.

Občanští demokraté, dříve nejsilnější vládní strana, skončili v podzimních sněmovních volbách až pátí se ziskem 7,7 procenta hlasů. Místo 53 poslanců z roku 2010 jich nyní budou mít jen 16 a míří do opozice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma, čtk

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

13:03 V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

„Naši obyvatelé jsou zvyklí na výcviky různých armád.“ ParlamentníListy.cz oslovily obce, které sous…