Kandidáti na prezidenta by měli mít založen účet pro kampaň

4. 9. 2017 7:09

Prezidentští kandidáti by dnes měli mít podle zákona založen transparentní účet pro financování volební kampaně. Dohledový úřad zatím na svém webu žádné účty nezveřejnil, přestože mu je někteří známí adepti už podle svých vyjádření nahlásili.

Kandidáti na prezidenta by měli mít založen účet pro kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Pražský hrad z mostu přes Vltavu
reklama

Lhůtu nejspíš nedodrží zájemci o prezidentský úřad, kteří zatím kandidaturu neoznámili. Přihlášky lze totiž předkládat až do 7. listopadu. Úřad pro dohled nad hospodařením stran a hnutí, který bude kontrolovat také financování prezidentských kampaní, dosud na svém webu neuvedl ani volební účty podporovatelů prezidentských kandidátů.

Povinný účet už má prezident Miloš Zeman, který se rozhodl usilovat o znovuzvolení. Již několik měsíců mají transparentní účet bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Ti stejně jako Zeman ohlásili, že již disponují více než 50 000 podpisy nutnými pro občanskou nominaci.

Na Zemanově účtu zatím nejsou žádné finanční pohyby. Drahoš měl na svém účtu ke konci srpna zhruba 10,3 milionu korun a Horáček podle dostupného výpisu ke konci července 2,7 milionu.

Účty si nechali již dříve zřídit také třeba lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo exposlanec Otto Chaloupka. Kandidovat chtějí také šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek za stranu Realisté a někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. Senátorskou nominaci má jistou místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Češi si prezidenta budou vybírat 12. a 13. ledna. Volební kampaň, v níž může každý kandidát utratit nejvýše 40 milionů korun, oficiálně začala minulé pondělí vyhlášením termínu voleb ve Sbírce zákonů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…