Kandidáti na prezidenta mohou podat jen jednu nominaci

06.10.2012 16:10

Kandidáti na úřad prezidenta, kteří získají nominaci od zákonodárců i občanů, se budou muset rozhodnout pouze pro jednu z nich. Jinak by byla jejich kandidatura odmítnuta. Vyplývá to z informací ministerstva vnitra na jeho webu. "Přijata může být pouze jedna kandidatura," potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Kandidáti na prezidenta mohou podat jen jednu nominaci
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Kandidát na prezidenta a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman na mítinku ve Varnsdorfu

Kandidáta na prezidenta může navrhnout 20 poslanců nebo deset senátorů, anebo 50.000 občanů formou petice. Mezi občany podepsaným na petičním archu ale můžou být i poslanci a senátoři. "Kandidát na prezidenta může být uveden pouze na jedné kandidátní listině," uvedlo ministerstvo s tím, že stejná úprava platí i v případě ostatních voleb. Jestliže by některý z adeptů kandidoval na základě více nominací, musely by být podle vnitra být odmítnuty.

"Pokud bude u všech kandidátních listin přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, kde se kromě jiného uvádí, že kandidát nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině, bude rozhodnuto o odmítnutí všech takto předložených kandidátních listin," uvedlo ministerstvo. Přijatelná by nebyla ani případná společná "parlamentní" nominace, kterou by podepsali jak poslanci, tak senátoři, uvedl Řepka.

Možnost dvojí kandidatury by se mohla týkat expremiéra Miloše Zemana, pro jehož nominaci senátor Vladimír Dryml (dříve ČSSD) získal potřebné podpisy devíti dalších kolegů. Zeman nicméně svou kandidaturu podmínil občanskou podporou a jako ohlásil získání potřebných podpisů pod příslušnou petici. Podpisy pro kandidaturu se rozhodl sesbírat také senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, byť může být nominován svými stranickými kolegy jak v dolní, tak v horní parlamentní komoře.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Josef Středula byl položen dotaz

Levice

Proč se podle vás v poslední době nedaří levici? Třeba ČSSD je úplně ze hry a vám jako levicovému kandidátovi na prezidenta také průzkumy nedávají moc velkou šanci. A považujete ANO za levicovou stranu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová: I špatný mír je lepší než jakákoli válka

14:25 Majerová: I špatný mír je lepší než jakákoli válka

Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová v těchto dnech vzbudila velkou mediální pozornost, když upozor…