Kandidáty do voleb může postavit na 230 aktivních stran a hnutí

13.07.2018 18:06

Kandidáty do senátních a komunálních voleb by mohlo postavit na 230 aktivních politických stran a hnutí. Dvě desítky jich vznikly letos. Vyplývá to z porovnání registru politických uskupení na webu Ministerstva vnitra, které dnes provedla ČTK. Podle něj je v ČR aktivních 89 stran a 139 hnutí.

Kandidáty do voleb může postavit na 230 aktivních stran a hnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

K nováčkům mezi stranami patří pražské Sdružení pro Místní Správu, které bylo zaregistrováno v polovině června. Hnutí přibylo podstatně více, především s regionálním dosahem, vznikla především kvůli obecním volbám. Patří mezi ně tento týden registrované pražské hnutí Nezávislí – Naše Čtrnáctka nebo Živá Praha 5. Do stejné skupiny náleží Brněnští senioři, Brno Plus nebo Šimičáci, což je uskupení z brněnské čtvrti Židenice, které se odkazuje na její počeštěný německý název.

Ostravané by si mohli zvolit LEČO čili hnutí Lepší a čistá Ostrava, případně hnutí Slezská pro život. V Olomouci, kde chce Hanáky oslovit hnutí spOLečně, má také sídlo nové hnutí Jauner Československo 2018. Jeho název není náhodný, jauneráci je starší označení pro kolotočáře a cirkusáky, v jejichž prostředí hnutí získávalo své podporovatele.

Také další nová hnutí se už svým názvem odkazují na svou místní působnost, ať už ústecké hnutí Za lepší Střekov, Občané městských částí Opavy, Společně pro Strakonice, Hnutí PRO Hodonín, Kolonáda – hnutí patriotů z Karlových Varů nebo loni na podzim založený Havířovský družstevník.

Širší záběr chtějí mít Moravské zemské hnutí, Národní obroda, protestně působící hnutí Ne-volim.cz nebo loni vzniklá hnutí Bezpečnost, Odpovědnost, Solidarita (BOS), Cesta odpovědné společnosti a Tak jo!, které chtělo původně už při loňských sněmovních volbách napodobit úspěch hnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a které je propojeno s miliardářem Karlem Janečkem.

Mezi nováčky patří také dvě hnutí orientovaná na Senát – Senátor 21, v jehož čele je senátor Václav Láska, a „servisní“ hnutí Marek Hilšer do Senátu v čele s bývalým adeptem na prezidentský úřad.

Celkem Ministerstvo vnitra eviduje 389 politických stran a hnutí, mnohé z nich už zanikly.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

13:00 Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

Celkem 470 hlasů z 505 platných dostal Petr Fiala. Jako jediný kandidát tak byl zvolen předsedou ODS…