Kardinál Duka: Když nevyhraje můj kandidát, tak vyhrál jiný. Jsem-li věřící, vím, že vše řídí ruka Páně

04.02.2018 19:02

Kardinál Dominik Duka nebyl rád, že někteří duchovní se vyjadřovali k jednotlivým kandidátům v prezidentských volbách. „Myslím, že vedení politické kampaně je součástí politické činnosti,“ řekl Duka. Církev po II. vatikánském koncilu přitom jasně řekla, že duchovní nemají vykonávat politickou činnost. Duka se zároveň domnívá, že jsme svědky ideologizace jako v 50. letech. Uvedl to v rozhovoru pro server Česká-justice.cz.

Kardinál Duka: Když nevyhraje můj kandidát, tak vyhrál jiný. Jsem-li věřící, vím, že vše řídí ruka Páně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

„Vyhlašovat, který kandidát je ten, který je nejlepší, my nemáme právo. Protože nemáme právo na neomylná řešení. Takovýto dar nemá ani papež, aby mohl takto vystupovat. Proto církev nikdy do těchto sporů nebo do těchto volebních kampaní nevstupuje,“ poznamenal v rozhovoru mimo jiné Duka. 

„Naši věřící jsou dospělí lidé a musejí se rozhodovat podle svého svědomí. Já nemám právo žádnému kandidátovi, žádnému občanovi v této zemi brát jeho čest a jeho svědomí. Buďme upřímní, ani já si nemohu osobovat právo a ani nemám vědomí, že skutečně každého kandidáta znám. Že mohu posoudit jeho schopnosti. Nezlobte se, když toho člověka vidím jen v televizi, tak toho asi nejsem schopen. To je trochu nadnesená strategie, která neodpovídá realitě. Zcela jistě musíme usilovat o to, abychom ve volbách z kandidátů vybrali ty, kteří mají naši důvěru,“ podotkl také kardinál.

Podle jeho slov jsme nyní svědky ideologizace, což je do jisté míry celosvětový problém. „Nacházíme se někde v úrovni 50. let nebo v meziválečném období, kdy ideologie nejenže rozdělovala, ideologie také dovolila udávat – i v rámci rodin – a dokonce i sekat hlavy,“ řekl jasně Duka. 

Původní text ZDE.

Ve chvíli, kdy máme k dispozici přímou volbu hlavy státu, měli bychom jednat podle svědomí. „Nebuďme jako rowdies, divocí fotbaloví fanoušci, kteří když potom nevyhrají, zapalují auta a rozbíjejí okna. My třeba nezapalujeme auta, ale hádáme se, nemluvíme spolu a vyvoláváme vzájemnou nenávist. Vzpomínám na pobyt ve věznici na Borech a na Václava Havla i na Jiřího Dienstbiera, jak mnohokrát říkali spoluvězňům: Pamatuj si, nenávist a závist je cesta do pekel. Budeš se jenom užírat,“ zmínil dále Duka. 

A přinesl i radu: „Je třeba si uvědomit, že když nevyhraje můj kandidát, vyhrál jiný, a jsem-li věřící člověk, vím, že nic neděje se marně, vše řídí ruka Páně. A my budeme mít takové představitele, jaké si zvolíme, a pak budou další volby, ty komunální. Jestli se necháme takto ideologizovat a nebudeme se snažit zůstat nestranní, poneseme důsledky,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…