Kardinál Vlk pohovořil v rádiu. Nutit církve, co mají dělat s restituovaným majetkem, je prý protiústavní

01.04.2015 18:24

Kardinál Miloslav Vlk ve středečním Radiožurnálu Českého rozhlasu hovořil o prakticky nejvýznamnějším církevním svátku – Velikonocích – a vztahu Čechů k církvím. Došlo i na chystanou cestu prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu, který se u svatého otce možná dopustí „přešlapu“, na církevní restituce i na americký konvoj. Vlk se také zastal muslimů, ale hned v další větě řekl, že křesťané jsou dál.

Kardinál Vlk pohovořil v rádiu. Nutit církve, co mají dělat s restituovaným majetkem, je prý protiústavní
Foto: kardinal.cz
Popisek: Kardinál Miloslav Vlk
reklama

„To, co nás ohrožuje, je smrt. Každý se bojí smrti. ... Kristus ale smrt překonal a ti, kteří vstupují do společenství s ním, mají naději, že překročí hranici do nového života,“ popsal svůj pohled na Velikonoce kardinál.

Prezident Zeman se může dopustit faux pas

Vyjádřil se také k cestě prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu. Prezident před časem řekl, že by bylo dobré, aby církve část svých nově získaných majetků použily na stavbu hospiců. „Rozumné to je a církev na to myslí, ale ne proto, že nám to někdo radí, máme demokracii, a to musejí respektovat i politici,“ podotkl Vlk. Otázka restitucí navíc podle jeho názoru nepatří do audience s papežem, protože nejvyšší představitel katolické církve nehodlá zasahovat do chodu jednotlivých diecézí. Kdyby toto téma Zeman otevíral, nebylo by to prý vhodné. „Já se domnívám, že ne, protože by to byla ukázka neznalosti vatikánských poměrů,“ poznamenal.

Ve vysílání také připomněl, že už v roce 1991 byl vydán zákon, v němž se pravilo, že církevní restituce vyřeší zvláštní zákon. Dokud nevyšel, byla v obcích a městech zablokována řada majetků. Obce se kvůli tomu obrátily na Ústavní soud, který vyzval vládu, aby už konečně konala.

Vlkovi se nelíbí ani to, že si ČSSD udělala z církevních restitucí volební tahák. Ve skutečnosti ale nemohla s restitucemi udělat nic, tak se snaží církve alespoň ovlivňovat v tom, co se svým majetkem provedou. „To je v zásadě protiústavní,“ konstatoval.

Konvoj a islám

Host okomentoval i průjezd amerického konvoje Českem. Ocenil, že většina občanů konvoj vítala, zatímco o protesty se pokoušeli jen jednotlivci. „Mě trochu mrzí, že komunismus nezničil jen ekonomiku, ale také myšlení lidí,“ posteskl si ve vysílání. Jednou jsme se souhlasem vlády v NATO a je třeba to respektovat.

Stranou jeho pozornosti nezůstal ani masakr v časopisu Charlie Hebdo. S hrůzným činem vražd prý nemůže souhlasit, ale vyjadřuje pochopení pro znechucení v islámském světě z tohoto časopisu, neboť častokrát zašel za hranu a urážel jak muslimy, tak křesťany. V tomto smyslu hájí muslimy, ačkoli se současně domnívá, že křesťanská kultura je moderní, zatímco muslimská se podle jeho názoru zastavila kdesi ve středověku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…