Kardinál vychválil Donalda Trumpa: Každý katolík pro něj mohl s klidným svědomím hlasovat

14.11.2016 12:08

Ačkoli papež František pokládá Donalda Trumpa málem za antikrista a jeho vítězství v prezidentských volbách za důkaz existence satana, najdou se i vysoce postavení duchovní, kteří úspěch republikánského kandidáta naopak vítají. Patří mezi ně například konzervativní kardinál Raymond Burke.

Kardinál vychválil Donalda Trumpa: Každý katolík pro něj mohl s klidným svědomím hlasovat
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Donald J. Trump při prvním projevu po zvolení prezidentem USA

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách považuje Burke za důkaz vůle lidu. „Pokud mohl uspět právě on, který se nikdy nepohyboval v politice, znamená to, že by měli začít stávající politici více naslouchat lidem. Řekl bych, že mlčící většina promluvila a vyjádřila zcela jasně své názory a postoje,“ uvedl kardinál a aktuálně také patron maltézského řádu Raymond Burke v rozhovoru pro server National Catholic Register.

Burke oceňuje především Trumpovy názory na potraty a úsilí o zachování náboženské svobody. „To všechno jsou zásadní otázky mravního zákona, nikoli jen náboženského vyznání. Není samozřejmě jasné, jestli bude ve svých postojích pevný i po volbách. Musíme doufat a modlit se, aby tak učinil. Nicméně o něm vím, že má snahu spolupracovat s velmi erudovanými poradci. Během kampaně byl v úzkém kontaktu s více než třemi desítkami prominentních katolíků, které i já osobně uznávám.“

Někdejší student na Katolické univerzitě ve Washingtonu, který přijal v roce 1995 kněžské svěcení z rukou Jana Pavla II., v rozhovoru nicméně připouští, že je třeba další kroky Donalda Trumpa bedlivě sledovat. „Jistěže musíme dávat pozor na to, aby prezident dále podporoval to, co je z morálního hlediska správně. To bychom však dělali v případě jakéhokoli prezidenta. Myslím ale, že každý katolík pro něj mohl s klidným svědomím hlasovat,“ soudí Burke.

Celý rozhovor v angličtině máte k dispozici ZDE.

Kardinál Burke se na rozdíl od levicových novinářů a politiků ani neobává hojně kritizovaných plánů Trumpa v oblasti přistěhovalecké politiky, které kritizovalo mnoho amerických biskupů i papež František. „Nemyslím si, že nový prezident bude zavádět nějaká neobvyklá opatření, která by odporovala demokratickým principům. V každém případě je legitimní si pokládat veškeré otázky, které s masivní migrací souvisí. V tom problém nevidím.“

Šestašedesátiletý římskokatolický kněz a bývalý arcibiskup St. Louis není znepokojen ani údajnou Trumpovou vulgaritou a siláckými řečmi, které podle jeho kritiků dostaly prezidentskou kampaň na „morální dno“. „Neslyšel jsem všechny jeho výroky, ale kampaň přece spoluvytvářejí obě dvě strany. Nicméně Trump slíbil, že bude působit jako sjednocující element. Takže věřím, že tak bude činit a uvědomí si, že kandidovat na prezidenta a stát se prezidentem jsou dvě různé věci.“

Vrásky na čele nepřidělává Burkemu ani skutečnost, že Trump bude stát v čele jaderné velmoci a může tak fakticky zahájit jadernou válku. „Toho se rovněž nebojím. Myslím, že Trump bude pokračovat v dlouhé tradici amerických prezidentů a bude usilovat o spolupráci s celým světem. Pevně věřím, že se bude Trump řídit zásadami, které jsou deklarovány v naší ústavě. Stejně tak jsem přesvědčen, že za jeho vlády zavládne mezi americkými občany opět jednota.“

Podobně střízlivě hodnotí výsledky amerických voleb také kněz a blízký spolupracovník kardinála Dominika Duky Milan Badal. „Myslím, že není dobré rýsovat katastrofické scénáře. Jsme na Západě, podílíme se na životě Evropy a euroatlantické civilizace. Třeba nebude tak špatné, že v Americe budou mít prezidenta, který ví, kde naše republika leží a co se v ní děje, už proto, že odsud pochází jeho první žena, s níž a její rodinou udržuje velmi korektní vztahy,“ píše Badal.

Badal rovněž upozorňuje na manipulace médií a průzkumných agentur, které byly z jeho pohledu vedle Hillary Clintonové dalšími poraženými voleb. „Ukázalo se, že lidé volí nakonec jinak, než jak uvádějí ve výzkumech veřejného mínění. Proč? To je dobrá otázka pro politiky. Bojí se snad říkat pravdu? Nechtějí být skandalizováni? Nebo si prostě jen říkají, že do toho, koho budou volit, zkrátka nikomu nic není? Všemocná mediální scéna také pohořela. Manipulace lidmi, jejich míněním, má zřejmě svou mez,“ míní Badal.

Na rozdíl od Tomáše Halíka se Badal místo Trumpa vyjadřuje kriticky spíš k Hillary Clintonové. „Na stranu Hillary Clintonové nastoupila opravdu vybraná přehlídka celebrit – herců, zpěváků a podobně. Pod dojmem, že když oni si koupí modré tričko, bude ho kupovat okamžitě celý národ, když oni řeknou, co se má dělat, všichni bez odmluvy poběží podle jejich pokynů, si mysleli, že situaci přece jasně rozhodnou. A znovu se ukázalo, že to, že když je někdo skvělý herec či úžasný zpěvák, neznamená nic jiného, než že je známý a význačný umělec.“

Možná by bylo namístě vzít si z ledasčeho, co jsme v USA zahlédli, trochu poučení i pro náš politický a společenský život. Co bych ale rozhodně nekopíroval, je použitý slovník. Nelze ale přehlédnout, že Trump se svou obhroublostí jen dovedně použil zbraně mediálního prostředí. Jsme-li soudní a přehrajeme-li si řadu filmů, přečteme některá ‚novátorská‘ literární díla, zjistíme, že to jsou právě média a svět umění, které nás bohatě zásobují vulgaritami a činí z nich cosi ne jen běžného, ale dokonce ‚umění‘,“ poukazuje Badal.    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Přichází generace, které práce nic neříká. Než by se dřela, raději se uskromní

17:45 Ivan Hoffman: Přichází generace, které práce nic neříká. Než by se dřela, raději se uskromní

POHLED IVANA HOFFMANA Je příslovečný brod pro naši civilizaci blízko, nebo se naopak vzdaluje, uvažu…