Karel Habsburský si nesmí říkat von Habsburg, potvrdil soud. V Rakousku za to dostal pokutu

05.11.2019 21:49

Vnuk posledního rakouského císaře Karel Habsburský prohrál soudní spor o podobu svého jména. Soud ho již dříve pokutoval za používání šlechtické předložky von. Na vlastní webové stránce uváděl své jméno v němčině jako Karl von Habsburg, čímž se dopustil porušení zákona o zrušení šlechty z roku 1919. Rozsudek nyní potvrdil i Ústavní soud.

Karel  Habsburský si nesmí říkat von Habsburg, potvrdil soud. V Rakousku za to dostal pokutu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Na Ústavní soud se potomek starého evropského rodu obrátil kvůli rozsudku vídeňského správního soudu, který jej před časem odsoudil za porušení zákona z roku 1919 a uložil mu pokutu 70 eur (téměř 1 800 Kč). Verdikt vynesl poté, co na Habsburka přišlo anonymní udání kvůli tomu, že na internetu využívá doménu karlvonhabsburg.at.

Rakousko zakázalo šlechtu krátce po první světové válce, spolu s tím zakázalo – na rozdíl třeba od Německa – i používání předložky „von“ v přídomcích, která odpovídá českému „z“. Jméno Karla Habsburského tak v Rakousku zní oficiálně Karl Habsburg, a nikoli Karl von Habsburg.

Ústavní soud shledal rozhodnutí nižších soudů v souladu s rakouskou ústavou. Ztotožnil se i s rozhodnutím odvolacího soudu, který sice potvrdil odsouzení za porušení zákona, zrušil ale původní sedmdesátieurovou pokutu. V zákoně z roku 1919 je totiž stanovena pokuta až na „20 000 rakouských korun“. Podle Ústavního soudu dnes již takovou pokutu nelze uložit.

Karel Habsbursko-Lotrinský se narodil v roce 1961 jako nejstarší syn Otty Habsburského a vnuk posledního rakouského císaře Karla I., který byl také českým a uherským králem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…