Karolína Peake po čase promluvila: Největšími slabinami Nečasovy vlády byli Bárta a Nagyová

30.04.2017 11:49

Karolína Peake zachránila vládu Petra Nečase (ODS), když se během rozkladu Věcí veřejných postavila na stranu ODS a TOP 09. Později si ovšem s tehdejším předsedou vlády takříkajíc vjela do vlasů, když se jako ministryně obrany rozhodla prosazovat vlastní vizi fungování ministerstva. V pozici šéfky resortu vydržela osm dní. V rozhovoru pro Blesk.cz vzpomíná, jak se v tehdejší vládě cítila.

Karolína Peake po čase promluvila: Největšími slabinami Nečasovy vlády byli Bárta a Nagyová
Foto: archiv K. Peake
Popisek: Bývalá místopředsedkyně vlády Karolína Peake

Když se v roce 2010 ujala moci koaliční vláda Petra Nečase, měla koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných 118 poslanců. Disponovala silou, o které si mohla většina vlád v Česku nechat jen zdát, pokud nepočítáme období opoziční smlouvy za vlády dnešního prezidenta Miloše Zemana a jeho tehdejšího soka a opozičního partnera Václava Klause. Peake je líto, že Nečasův kabinet svou velkou politickou sílu do značné míry promarnil. 

„Myslím, že jsme trochu z leknutí a z nepřipravenosti skutečně tu příležitost promarnili,“ přiznává s odstupem let Peake, aby dodala: „Bylo tam neustálé pnutí a ta vláda navenek působila hrozně neakceschopně,“ posteskla si.

Celý rozhovor naleznete zde

Slabinou kabinetu prý byl jednak vliv Víta Bárty, který prý dával poslancům Věcí veřejných najevo, že se o ně postará. Sama Peake však podle vlastních slov pod vlivem Bárty nebyla. Druhou slabinou byla silná pozice Jany Nagyové, ze které se posléze stala Jana Nečasová, když dosáhla toho, že se Nečas rozvedl se svou první ženou a matkou jeho čtyř dětí Radkou Nečasovou.

„Výčitky jsem od ní zaslechla až o pár měsíců později, bylo mi naznačováno, že pokud chci v té vládě ještě něco prosadit a mít tam nějaké slovo, tak bych s ní měla komunikovat, protože to tak dělají všichni,“ popsala Peake aktivitu Nagyové (dnes Nečasové). „Nedocenila jsem její sílu, ani vůli Petra Nečase nechat za sebe jednat ji,“ přiznává Peake.

Vzpomíná také na své osmidenní působení na Ministerstvu obrany, které skončilo v okamžiku, kdy se rozhodla z pozice prvního náměstka odvolat Vlastimila Picka. „To mi bylo vyčteno premiérem Nečasem do telefonu velmi hlasitě, s tím, že ho mám okamžitě instalovat zpět do funkce,“ prozrazuje Peake.

Pak dostala ultimátum. Dostala za úkol předložit koncepci rozvoje armády, ale když ji sepsala, Nečas si ji prý ani nepřečetl, odložil jí stranou a nutil Peake podepsat rezignační dopis. „Za deset minut jsem seděla na jednání vlády, kdy jsem dostala zprávu z ČTK, že Václav Klaus dostal návrh na mé odvolání,“ popisuje tehdejší vývoj událostí. Podle vlastních slov doplatila na to, že postupovala samostatně a odmítla podléhat kontrole, jak si jí údajně představovali Nečas a Nečasová-Nagyová.

„Je pro mě poněkud úsměvné, že jsem byla odvolávána z Ministerstva obrany se slovy, že jsem nebezpečím pro stát, zatímco přítelkyně pana premiéra úkoluje Vojenské zpravodajství sledováním jeho manželky. Ale nad tím se už teď můžu jen pousmát,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

12:45 Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

Server Blesk.cz již po osmnácté odvysílal pořad S prezidentem v Lánech. Zeman rozehrál svůj tradiční…